Spotkanie z uchodźcami z Ukrainy w Akademii Supraskiej

Z przebywającymi w Akademii Supraskiej obywatelami Ukrainy spotkał się w czwartek, 19 maja, Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Minister odwiedził też Klasztor Męski Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Podczas pobytu w Supraślu towarzyszył mu marszałek Artur Kosicki. W spotkaniu z uchodźcami wzięli udział też prawosławni duchowni z Biskupem Supraskim Andrzejem na czele.

Minister Kwiatkowski podziękował wszystkim zaangażowanym w niesienie pomocy Ukraińcom i otwarcie dla nich swoich domów i serc. Z kolei marszałek Artur Kosicki docenił gest Kancelarii Prezydenta. Zapewnił także, że Zarząd Województwa Podlaskiego dokłada i będzie dokładał wszelkich starań, by pomagać sąsiadom z Ukrainy tak długo, jak to będzie potrzebne.

– Uważam, że to nasz obowiązek. Wierzę, że nasze wsparcie, na wielu płaszczyznach, pozwoli uchodźcom odnaleźć się w nowej dla nich rzeczywistości i ułożyć sobie tutaj życie – podkreślił Artur Kosicki.

Pod dachem Domu Pielgrzyma, działającym w Akademii Supraskiej, od marca schronienie znalazło już ponad 100 osób z Ukrainy. Najmłodszy uciekinier miał 3 miesiące, a najstarszą osobą jest 67-letnia pani Lidia. Fundacja „Oikonomos” i Akademia Supraska nie ograniczają swojej pomocy do oferowania noclegów i wyżywienia – starają się wspomóc gości z Ukrainy w usamodzielnieniu się. Dzięki zaangażowaniu kanclerza Akademii, ks. Jarosława Jóźwika, części rodzin udało się znaleźć niezależne mieszkania oraz pracę.

Tego samego dnia Minister Kwiatkowski odwiedził Specjalistyczną Placówkę Wsparcia Dziennego należącą do Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia ELEOS Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej przy ulicy świętego Mikołaja 5 w Białymstoku. Delegacja z Kancelarii Prezydenta RP zapoznała się ze specyfiką i działalnością pracy Eleosu w tym możliwościami pomocy uchodźcom z Ukrainy.

 

Anna Augustynowicz, protodiakon Wiaczesław Perek
red.: Izabela Smaczna-Jórczykowska
fot.: Mateusz Duchnowski