Akcja pomocy dzieciom – uchodźcom wojennym z Ukrainy.

Dzięki wieloletniej współpracy Parafii Prawosławnej Opieki Matki Bożej w Olsztynie ze Szkołą Podstawową nr 1 im. Ryszarda Knosały w Olsztynie, zorganizowano w zbiórkę niezbędnych materiałów dydaktycznych dla dzieci, uchodźców wojennych z Ukrainy. Na chwilę obecną w Szkole Podstawowej nr 1 im. Ryszarda Knosały w Olsztynie przyjęto i wdrożono do systemu nauczania 60 dzieci z Ukrainy. Dyrekcja w trybie nadzwyczajnym organizuje zajęcia edukacyjne dla najmłodszych. Pani Dyrektor Barbara Rzepnicka zwróciła się z apelem o pomoc w zbiórce niezbędnych materiałów.

Parafii Prawosławnej Opieki Matki Bożej natychmiast zareagowała na apel Dyrekcji. Dzięki całościowemu wsparciu ze strony Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia „Eleos” – Diecezji Białostocko-Gdańskiej, za kwotę 3 tysięcy złotych zakupiono kredki, zeszyty, bloki rysunkowe, plastelinę, farby itp. Wszystkie rzeczy za pośrednictwem szkoły przekazano potrzebującym dzieciom.

W imieniu dzieci serdecznie dziękuję darczyńcom za pomoc. Szczególne słowa podziękowania i wyrazy uznania kieruję na ręce dyrektora Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia „Eleos” – Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej Pana Marka Masalskiego.

Na terenie parafii w Olsztynie znajduje się bardzo duża liczba Ukraińców którzy uciekając przed wojną w swym ojczystym kraju, znaleźli schronienie na Warmii. Posługa duszpasterska jest udzielana w wielu miejscach m.in. w Rządowym Ośrodku Wypoczynkowym w Łańsku, w Archidiecezjalnym Ośrodku Charytatywnym Caritas Archidiecezji Warmińskiej kościoła rzymsko-katolickiego w Rybakach, w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, gdzie przebywają dzieci mające problemy ze zdrowiem.

Olsztyńska Parafia Prawosławna od pierwszych dni wojny na Ukrainie, jest zaangażowana w organizowanie transportów humanitarnych, bezpośrednio do szpitala wojskowego w miejscowości Winnica na Ukrainie. Wszelkie informacje dotyczące spraw związanych ze zbiórką są zawarte na naszej parafialnej stronie www.orthodox.olsztyn.pl

 Dziękuję za wszelką Pomoc!

 ks. prot. Jarosław Jaszczuk