Arcybiskup Jakub na święcie Bielskiej Ikony Matki Bożej

9 czerwca Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański uczestniczył w święcie Bielskiej Ikony Matki Bożej w Bielsku Podlaskim. Tegoroczne uroczystości połączone zostały z lokalnymi obchodami setnej rocznicy uzyskania samodzielności przez Cerkiew Prawosławną w Polsce.

Świątecznym uroczystościom przewodniczył Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i Całej Polski w asyście Ich Ekscelencji:  arcybiskupa Abla, arcybiskupa Jakuba, arcybiskupa Grzegorza, biskupa Pawła, biskupa Andrzeja i biskupa Warsonofiusza. Ze słowem pouczenia po ewangelicznym czytaniu zwrócił się Arcybiskup Abel, który podkreślił, że jesteśmy kontynuatorami uwielbienia Ikony Matki Bożej. Odnosząc się do słów Ewangelii, Arcybiskup podkreślił szczególny fakt uzdrowienia niewidomego od urodzenia. Od tego człowieka powinniśmy uczyć się determinacji. Aktualnie jesteśmy apostołami i wojownikami chrystusowymi. Powinniśmy być dumni z naszych przodków-wyliczał kaznodzieja.

Na zakończenie uroczystości do wszystkich zebranych zwrócił się metropolita Sawa. Hierarcha podkreślił, że prawosławie jest wszechogarniającą miłością. Wszystko nabiera szczególnego wymiaru i znaczenia w zmartwychwstałym Chrystusie. Obowiązkiem każdego wierzącego, niech będzie kontynuowanie pięknej tradycji święta Bielskiej Ikony Bogurodzicy. Bogatej tradycji uciekania się do pomocy i opieki Matki Bożej. Z okazji setnej rocznicy uzyskania autokefalii, obecni hierarchowie otrzymali jubileuszowe panagie z wizerunkiem Matki Bożej w Bielskiej Ikonie. Bielscy proboszczowie otrzymali pamiątkowe medale.

ks. Jerzy Tokajuk

zdjęcia: Piotr Łozowik, Irena Łozowik, Aleksander Wasyluk