Chór duchowieństwa diecezji białostocko – gdańskiej na festiwalu „Pod opieką Bogurodzicy” w Bielskim Domu Kultury

19 czerwca Chór Duchowieństwa Diecezji Białostocko – Gdańska uczestniczył w VI Edycji Międzynarodowego Festiwalu „Pod opieką Bogurodzicy” w Bielskim Domu Kultury. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Domów Kultury Prawosławnej Diecezji Warszawsko-Bielskiej. Festiwal odbył się w dzień obchodów uroczystości ku czci Bielskiej Ikony Matki Bożej.

Wśród zaproszonych chórów znaleźli się goście z Belgradu (Serbia), Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Rygi (Łotwa) i Warszawy.

Bielska Ikona Przenajświętszej Bogarodzicy, napisana w tradycyjnym kanonie cerkiewnym, jest zbliżona do typu Hodigitrii Gruzińsko – Jerozolimskiej. Zachowało się wiele danych historycznych mówiących o pochodzeniu ikony. Wiadomym jednak jest, iż księżna Helena, żona króla Aleksandra Jagiellończyka, podarowała ową ikonę głównej cerkwi ówczesnego grodu Narodzenia NMP. W krótkim czasie ikona stała się bardzo popularna dzięki swej cudownej łasce uzdrawiającej. Początkowo ikona znajdowała się na wschodniej ścianie prezbiterium, obecnie zaś umieszczona jest w kiwocie w średniej części świątyni.

Paweł Nasuta

Historia ikony za: www.bielsk-hodigitria.pl

foto. ks. Adam Dzienisiuk

Film z występu chóru duchowieństwa