Gdańskie Dni Muzyki Cerkiewnej 2022

12 listopada w Prawosławnej Parafii św. Mikołaja w Gdańsku odbyła się pierwsza edycja Gdańskich Dni Muzyki Cerkiewnej. Wydarzenie to przyciągnęło wielu wiernych kościoła prawosławnego, sympatyków muzyki cerkiewnej oraz wszystkich zainteresowanych prawosławiem w trójmieście.

Cerkiew wypełniona po brzegi była wyrazem życia wspólnoty prawosławnej, która obecna w mieście od ponad 300 lat jest jego integralną częścią. Razem z nim rosła, rozwijała się, uczestniczyła w zwycięstwach i sukcesach, ale razem z nim podejmowała również problemy i zmartwienia. Uroczystość tegorocznych Dni Muzyki Cerkiewnej była wielkim dniem w życiu wspólnoty prawosławnej. Po raz pierwszy swoją obecnością parafię odwiedziła Pani Aleksandra Dulkiewicz – Prezydent Miasta Gdańska, wraz z osobami towarzyszącymi.
W gronie słuchaczy obecnych podczas tegorocznych Dni Muzyki Cerkiewnej byli również:
– Wicewojewoda Pomorski – Wiesław Byczkowski,
– Prezes Zarządu Gdańskiej Agencji Rozwoju – Alan Aleksandrowicz,
– Dyrektor Biura Prezydenta Miasta Gdańska – Marek Bonisławski,
– Dyrektor Wydziału Projektów Gospodarczo – Inwestycyjnych Urzędu Miasta Gdańska – Marcin Dawidowski,
– Wojewódzki i Miejski Urząd Konserwatorski w osobach Renaty Kodym i Janusza Tarnackiego,
– Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 45 w Gdańsku – Lilianna Gdowska,
– przedstawiciele zarządu Biblioteki Miejskiej i Wojewódzkiej w Gdańsku,
– pracownicy Urzędu Miasta Gdańsk.

Podczas tegorocznej edycji wystąpiły dwa zespoły – chór Filoi pod dyrekcją Marty Filimoniuk – Pagór oraz męski chór Pathos pod dyrekcją Michała Uścinowicza. Gdańskie Dni Muzyki Cerkiewnej zorganizowane zostały przez Prawosławną Parafię św. Mikołaja w Gdańsku przy finansowym wsparciu Urzędu Miasta Gdańska.

 ks. Gabriel Masalski
Fot.: Paweł Matuszewski