Jubileusz ks. Jana Kojło

7 maja JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański odprawił nabożeństwo dziękczynne – molebien w cerkwi Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kożanach. Podczas nabożeństwa wznoszone były szczególne modlitwy w intencji proboszcza tamtejszej parafii ks. prot. Jana Kojło, który obchodzi w tym roku jubileusz 50. swoich urodzin. W nabożeństwie uczestniczył JE Najprzewielebniejszy Andrzej Biskup Supraski.

Ks. prot. Jan Kojło urodził się 30 marca 1973 roku  Białymstoku. Ukończył Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie oraz Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim. W latach 1992 – 1995 był nowicjuszem w Męskim Monasterze Zwiastowania Bogurodzic w Supraślu.  Jako nowicjusz oddelegowany został do monasteru św. Ducha w Atenach w Grecji. Po odejściu z nowicjatu przyjął sakrament małżeństwa z Anną Smyk. 24 sierpnia 1997 roku otrzymał z rąk ówczesnego arcybiskupa białostockiego i gdańskiego Sawy święcenia diakońskie, a tydzień później święcenia kapłańskie.

Pierwszą parafią ks. Jana był parafia św.św. Apostołów Piotra i Pawła w Ełku. Jednocześnie powierzono jego opiece duszpasterskiej parafie w Augustowie i Suwałkach. W latach 2002 – 2016 był wikariuszem parafii Św. Ducha w Białymstoku. Od 2016 po dzień dzisiejszy pełni obowiązki proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kożanach.

Ks. Jan Kojło był pierwszym dyrektorem diecezjalnego Radio Orthodoxia i funkcję tę pełnił w latach 2001 – 2017. Będąc wikariuszem w parafii św. Ducha, prowadził katechezę w VI LO w Białymstoku. Natomiast od 2016 roku pełni obowiązki kapelana domu Pomocy Społecznej w Czerewkach. Dekretem Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego z dnia 9 listopada 2016 roku mianowany został kapelanem strażaków gminy Juchnowiec Kościelny.

Ponadto ks. Jan jest utalentowanym szachistą, i wielokrotnym zdobywcą złotych medali Szachowych Mistrzostwa Polski Duchowieństwa, w szachach szybkich oraz w szachach błyskawicznych.

protodiakon Wiaczesław Perek

fot.: ks. Dariusz Sulima