Jutrznia z obrzędem pogrzebu Przenajświętszej Bogurodzicy

30 sierpnia, trzeciego dnia święta Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Cerkwi Prawosławnej sprawowana jest Jutrznia z obrzędem pogrzebu Przenajświętszej Bogurodzicy. W tym roku hierarchowie diecezji białostocko – gdańskiej przewodniczyli temu nabożeństwu w parafii św. Jerzego w Białymstoku.

JE Najprzewielebniejszemu Jakubowi Arcybiskupowi Białostockiemu i Gdańskiemu oraz JE Najprzewielebniejszemu Andrzejowi Biskupowi Supraskiemu asystowało duchowieństwa dekanatu białostockiego. Nabożeństwo to jest zbliżone do Jutrzni Wielkiej Soboty. 17 katyzma Księgi psalmów podzielona jest na 3 stacje, które przeplatane są tekstami nawiązującymi do wydarzeń związanych z Matką Bożą i jej Zaśnięciem. W utworach tego nabożeństwa, które wychwalają Bogurodzicę możemy przeczytać piękne słowa opisujące to święto: „ Spoczęłaś, Dziewico, a nie umarłaś teraz, i w lepszym życiu, i nieśmiertelnym, obudziwszy się, znowu jesteś w ciele.”

Po odczytaniu Ewangelii homilię wygłosił ks. Dawid Bartoszuk. Kaznodzieja zwrócił uwagę na misterium śmierci. Zaznaczył, że śmierć jest tym z czym każdy z nas się spotka, a nasze życie jest pielgrzymką, której celem jest zbawienie. Powinniśmy nieustannie pamiętać o śmierci i brać przykład z Bogurodzicy, która z radością wyczekiwała momentu ponownego spotkania Zbawiciela.

Na koniec Jutrzni, po uroczystej procesji wokół świątyni wraz z płaszczanicą (całunem) z wizerunkiem Matki Bożej, słowo do wiernych skierował Arcybiskup Jakub. Podziękował za wspólną modlitwę i życzył, aby to jak wychwalana była tego dnia Bogurodzica, było miłe Bogu i Przenajświętszej. „Niech Bogurodzica zawsze będzie naszą wstawienniczką i prowadzi nas drogą, która wiedzie do życia wiecznego w Królestwie Niebieskim.” Hierarcha podkreślił, abyśmy żyli według słów Ewangelii, dzięki czemu naszym miejscem po śmierci, będzie to miejsce, w którym przebywa Matka Najwyższego.

Paweł Nasuta

fot.: Aleksandra Jarosławska