Koncert promujący płytę „KOLĘDY” w Gdańsku

Dnia 4 grudnia w gdańskiej katedrze prawosławnej odbył się koncert promujący nową płytę „KOLĘDY” wydaną przez Katedralny Chór Prawosławnej Parafii św. Mikołaja w Gdańsku.

W godzinach popołudniowych gdańska świątynia wypełniła się duchowieństwem i wiernymi, przedstawicielami władz samorządowych, służb mundurowych oraz sympatykami muzyki cerkiewnej.

Podczas koncertu swoją obecnością gdańską katedrę zaszczycili : JE Najprzewielebniejszy Andrzej Biskup Supraski, kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht – Rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej, nadbrygadier Piota Socha – Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, Kuria Metroplitalna Archidiecezji Gdańskiej w osobie ks. Infułata dr. Stanisława Zięba, Pan Tomasz Gieszcz – dyrektor biura Wojewody Pomorskiego, ppkł. Robert Witkowski – Dyrektor Zakładu Karnego w Malborku, kpt. Maja Podolszyńska – Zastępca Dyrektora Aresztu Śledczego w Gdańsku, mjr Marcin Glaza – kierownik oddziału penitencjarnego Aresztu Śledczego w Gdańsku, Wojewódzki i Miejski Urząd Konserwatorski w osobach Renaty Kodym i Ewy Radochońskiej, Jolanta Sobierańska – Grenda – Prezes Zarządu Szpitale Pomorskie, Dariusz Kostrzewa – Prezes Zarządu Copernikus, Jakub Kraszewski – Dyrektor Naczelnego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, Lilianna Gdowska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 45 w Gdańsku, Marek Masalski – dyrektor Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia ELEOS.

Katedralny Chór Parafii Prawosławnej Św. Mikołaja w Gdańsku jest następcą zespołów, które śpiewały podczas nabożeństw prawosławnych odprawianych w Gdańskiej świątyni. Zespół działa od początku powołania do istnienia parafii prawosławnej w Gdańsku – którą datuje się na rok 1719. W skład chóru wchodzą parafianie z Gdańska i okolic, a także osoby przybyłe do Polski z zagranicy. Dyrygentem chóru jest dr Anastazja Roszkowska.

W aktualnym roku chór dzięki dofinansowaniu Gdańskiego Funduszu Promocji Wydawnictw chór wydał pierwszą płytę od prawie 20 lat. Płyta „KOLĘDY” to album zawierający w sobie opracowania ludowe oraz współczesne. Dwanaście kolęd tradycji prawosławnej to zwieńczenie wielomiesięcznych trudów, poświęceń i pracy chórzystów gdańskiego chóru. Płyta jest nie tylko wysiłkiem chóru, ale również pięknym obrazem jedności prawosławia, które tak ważne jest właśnie w okresie kiedy każdy człowiek potrzebuje kontaktu, relacji z bliskimi oraz domowej świątecznej radości. Płyta ta, goszcząc w domach wiernych gdańskiej parafii, tych zamieszkujących trójmiasto od pokoleń, ale również przybyłych nie tak dawno w wyniku sytuacji geopolitycznych, jawi się jednością prawosławia w różnorodności kulturalno narodowej.

Płyty można nabyć na stronie sklepu cerkiew.pl oraz w parafii

i pod numerem telefonu: +48 667 222 788.

autor: Kler parafii św. Mikołaja w Gdańsku