Ku czci św. Równej Apostołom Marii Magdaleny

4 sierpnia Cerkiew Prawosławna czci pamięć świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny. Jest to również święto białostockiej kaplicy akademickiej. W przeddzień obchodów JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański przewodniczył nabożeństwu Całonocnego Czuwania, a w dniu święta uroczystą Boską Liturgię odprawił JE Najprzewielebniejszy Andrzej Biskup Supraski.

Po nabożeństwie, wzniesione zostały modlitwy za zmarłych, pochowanych na wzgórzu, na nieistniejącym już tam cmentarzu. Cerkiew św. Marii Magdaleny jest jedną z najstarszych zabytkowych zachowanych świątyń w Białymstoku. Od momentu reaktywowania Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego w 1994 r., świątynia pełniła funkcję cerkwi wojskowej, w której posługę nieśli prawosławni kapelani miejscowej jednostki wojskowej. Od listopada 2020 roku zarządzanie świątynią ponownie przejęła parafia katedralna św. Mikołaja. Aktualnie pełni rolę cerkwi akademickiej, a jej kustoszem jest ks. prot. dr Włodzimierz Misijuk.

Obecnie cerkiew przechodzi generalny remont. Wymieniane jest środkowe i zewnętrzne otynkowanie wraz z elewacjami, posadzka, wstawiane są nowe okna, drzwi i orynnowanie. Remont kaplicy jest możliwy dzięki dofinansowaniu z instytucji samorządowych oraz wsparciu wiernych.

Retransmisja Boskiej Liturgii z kaplicy św. Równej Apostołom Marii Magdaleny.

Paweł Nasuta

foto. ks. Dariusz Sulima, protodiakon Wiaczesław Perek