Modlitwa w intencji pszczelarzy w Mostowlanach

7 maja w Mostowlanach wznoszono szczególne modlitwy za pszczelarzy. Uroczystościom przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański.

Boskiej Liturgii asystowało duchowieństwo: ks. Sławomir Jakimiuk – proboszcz parafii w Mostowlanach, ks. ppor. dr. Paweł Filinowicz – prawosławny kapelan 14. Batalionu Lekkiej Piechoty w Hajnówce, ks. Dawid Brewczyk z parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Bielsku Podlaskim.

W uroczystościach wzięli udział członkowie Podlaskiego Związku Pszczelarzy w Białymstoku wraz z pocztem sztandarowym oraz goście: Komendant Placówki SG w Bobrownikach płk SG Grzegorz Krawiel, Dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Mieczyslaw Gurgielewicz wraz z żołnierzami WOTu stacjonującymi na terenie parafii, Wójt Gminy Gródek Wiesław Kulesza oraz Dyrektor SP w Gródku Anna Grycuk.

Na zakończenie nabożeństwa Hierarcha podziękował przybyłem gościom oraz licznie zgromadzonym wiernym. Ze szczególnymi słowami pozdrowienia zwrócił się do świętujących pszczelarzy. Przywołując teksty Pisma Świętego Arcypasterz zwrócił uwagę na to jak ważnym aspektem i zagadnieniem są pszczoły i miód w Ewangelii.

W 2020 roku w Mostowlanach poświęcono ikonę św. Zosimy i Sawwatija – patronów pszczelarzy, ufundowaną przez pana Mikołaja Makarewicza pochodzącego ze Świsłoczan.

teskt i fot.: Radosław Kulesza