Niedziela przed świętem Narodzenia Chrystusa zwaną Niedzielą Ojców

1 stycznia w Niedzielę Ojców, JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański odprawił Boską Liturgię w Katedrze św. Mikołaja w Białymstoku. Po Liturgii sprawowane było nabożeństwo dziękczynne z okazji minionego 2022 roku.

W okolicznościowej homilii Arcybiskup Jakub zauważył, że czas płynie zawsze, wszystko się zmienia i my również z dnia na dzień zmieniamy się. Co roku mamy taki dzień kiedy mówimy, że kończy się rok i się rozpoczyna kolejny rok. Jak podkreślił Hierarcha, o ile początek dnia wyznaczyć jest łatwo, to wyznaczyć początek roku jest o wiele trudniej.  Długość roku jest łatwa do określenia, ale jego początek jest zawsze umowny. I dlatego nowy rok obchodzono w różnych porach roku, w marcu, we wrześniu i ostatecznie w styczniu. Obecnie żyjemy, rozliczamy się, podsumowujemy mijający rok według kalendarza państwowego. Dziś właśnie rozpoczynamy według tego kalendarza nowy 2023 rok.

Na zakończenie Arcybiskup Jakub życzył wszystkim zebranym w Katedrze, by nowy rok był rokiem błogosławionym przez Boga, by przyniósł wszystkim spokój i pokój.  

protodiakon Wiaczesław Perek