Niedziela Triumfu Ortodoksji

25 marca w I niedzielę Wielkiego Postu zwaną Triumfem Ortodoksji, JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański przewodniczył Boskiej Liturgii w białostockiej Katedrze św. Mikołaja Cudotwórcy.

Podczas Liturgii homilię wygłosił Arcybiskup Jakub. Hierarcha zwrócił uwagę, że pierwszy tydzień wielkiego postu przynosi duża zmianę w życiu wierzącego człowieka, bowiem uczestniczy się w tym okresie w szczególnych nabożeństwach oraz zmienia się jedzone potrawy. Pierwszy tydzień wielkiego postu przygotowuje nas także do zmagań kolejnych wielkopostnych tygodni. Następnie Arcybiskup powiedział, że w pierwszą niedzielą Wielkiego postu ustanowione zostało w 843 r święto które nazywamy Triumfem Ortodoksji. Wprowadzenie tego święta związane było z zakończeniem długiego sporu, destrukcyjnego okresu w życiu całej Cerkwi, związanego z ruchem ikonoklastów. Ten ruch odrzucał potrzebę czczenia ikon, argumentując, że nie wolno oddawać czci materiałowi na którym został przedstawiony Bóg czy jego święci. Ikonoklaści porównywali ikony do bożków, które tylko przeszkadzały oddawaniu czci samemu Bogu. Jak podkreślił Arcypasterz to, że dziś na środku każdej cerkwi leżą ikony Jezusa Chrystusa oraz Najświętszej Bogurodzicy nie jest dziełem przypadku. Triumf Prawosławia był ostatecznym zatwierdzeniem czczenia ikon.

Po skończonej Liturgii sprawowany był molebien Niedzieli prawosławia. Podczas molebna usłyszeć można było modlitwy o nawrócenie zbłąkanych: „Aby miłosiernym okiem wejrzał na święty swój Kościół i zachował go nieskalanym oraz niezwyciężonym przez herezje i zabobony (…) Aby uleczył jego rozdarcia i mocą Świętego Ducha nawrócił wszystkich tych, którzy odstąpili od poznania Prawdy (…) Aby oświecił myśli zamroczone przez niewiarę Światłością swej mądrości, wiernych zaś swoich umocnił i niezachwianie zachował w prawosławiu”.

Tego samego dnia wieczorem, Arcybiskup Jakub przewodniczył Wielkiej wieczerni połączonej z czytaniem Ewangelii według św. Mateusza opisującej męki Pańskie. Podczas wieczornego nabożeństwa kazanie wygłosił ks. Piotr Makal. Transmisję Wielkiej wieczerni można było wysłuchać na antenie diecezjalnego Radia Orthodoxia.

 

protodiakon Wiaczesław Perek