Nowa stacja nadawcza Radia Orthodoxia

26 listopada miało miejsce oficjalnie uruchomienie nowej stacji nadawczej w Gródku. To kolejny punkt na mapie województwa podlaskiego gdzie można słuchać diecezjalnego Radia Orthodoxia. Nowy nadajnik został umieszczony na dzwonnicy cerkwi Narodzenia Bogurodzicy i swoim zasięgiem obejmuje Gródek oraz okoliczne miejscowości.

Uroczystości w Gródku rozpoczęły się od molebna sprawowanego przez JE Najprzewielebniejszego Jakuba Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego. Podczas nabożeństwa wznoszone były modlitwy  aby Bóg pobłogosławił dobry zamiar sług swoich wszystkich trudzących się dla dobra Radio Orthodoxia i pozwolił pomyślnie rozpocząć i szybko bez żadnych przeszkód ku chwale swojej zakończyć, mocą, działaniem i łaską Najświętszego Ducha.

W świątyni obecne były redakcje radiowe z Białegostoku, Siemiatycz oraz Bielska Podlaskiego. Ponadto swą obecnością zaszczycili: JE Najprzewielebniejszy Andrzej Biskup Supraski, konsul honorowy Serbii w Białymstoku Jarosław Antychowicz, wójt gminy Gródek Wiesław Kulesza, przewodniczący Bractwa św. Mikołaja w Białymstoku prof. Jan Kochanowicz i prezes fundacji Oikonomos Magdalena Żdanuk.

Arcybiskup Jakub po zakończonym molebnie przedstawił zebranym historię Radio Orthodoxia. Hierarcha pokreślił, że próby zainstalowania nadajnika w Gródku, podejmował jeszcze poprzedni dyrektor radia Orthodoxia ks. Jan Kojło.  Wtedy to wystąpił z pierwszym pismem do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.  W swoim słowie Arcybiskup Jakub przybliżył zebranym długi i skomplikowany proces starań o możliwość uruchomienia nowego pasma i instalacji nadajnika.

Na zakończenie Arcybiskup wręczył Listy pochwalne najbardziej zasłużonym dla Radio Orthodoxia. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Ewa Bartoszuk, Paulina Bojarska, Marta Godun, Dawid Jakubowski, Dariusz Kazimierowicz, Jakub Kiczko, Katarzyna Kiczko, Jan Kochanowicz, Gabriela Nowaszewska, Alina Wawrzeniuk.

Na początku swojej działalności Radio Orthodoxia nadawało tylko w Białymstoku na częstotliwości 102,7 FM. W 2020 roku rozszerzono zasięg o Bielsk Podlaski 98,7 FM, Siemiatycze 92,5 FM i Sokółkę 91,3 FM. Aktualnie pojawiła się szansa na uruchomienie nowej stacji nadawczej w miejscowości Gródek 97,2 FM we wschodniej części województwa podlaskiego.

Uruchomienie nowej stacji nadawczej w Gródku to ważne wydarzenie w historii radia, ale również duże wyzwanie. Wszystko to związane było z kosztami: zakupem nadajnika, anten i przygotowaniem systemu nadawczego. Dlatego kierownictwo Radio Orthodoxia zwraca się do słuchaczy, sympatyków oraz ludzi dobrej woli z prośbą o wsparcie przedsięwzięcia. Radio Orthodoxia nie jest radiem komercyjnym, posiada status nadawcy społecznego, nie emituje reklam i utrzymuje się ze wsparcia ludzi dobrej woli.

Kierownictwo radia pozostaje z nadzieją na rozszerzenie zasięgu prawosławnej rozgłośni i uruchomienie piątej stacji nadawczej Radia Orthodoxia. Wpłat na powyższy cel można dokonywać za pomocą przelewu bankowego lub internetowego.

 

PKO BP: 10 1020 1332 0000 1002 0210 7340

przelew zagraniczny: PL10 1020 1332 0000 1002 0210 7340

BIC SWIFT BPKOPLPW

Radio Orthodoxia

Antoniuk Fabryczny 13

15-762 Białystok

 

fot.: protodiakon Mirosław Demczuk

tekst: protodiakon Wiaczesław Perek