Odszedł do Pana ks. mitrat Józef Sitkiewicz – aktualizacja

30 października, po długiej i ciężkiej chorobie, odszedł do Pana ks. mitrat Józef Sitkiewicz, proboszcz Parafii Prawosławnej św. Mikołaja w Nowym Dworze w dekanacie sokólskim.

Ksiądz mitrat Józef Sitkiewicz urodził się 16 stycznia 1956 r. w Bużysku. W latach 1976 – 78 pełnił obowiązki psalmisty w parafii św. Mikołaja w Zabłociu, a następnie przez 2 lata w parafii Zaśnięcia Bogurodzicy w Ostrowiu Północnym W 1978 r. ukończył Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie. 15 lipca 1979 r. wstąpił w związek małżeński z Barbarą Dziadułą. 26 sierpnia 1979 r. przyjął święcenia diakońskie, a 2 września tego samego roku święcenia kapłańskie z rąk Biskupa Białostockiego i Gdańskiego Nikanora. Pierwsza parafią ks. Józefa parafia Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kuźnicy. W 1983 roku objął funkcję proboszcza parafii św. Mikołaja w Nowym Dworze, którą pełnił do swojej śmierci. W 2019 r. Święty Sobór Biskupów PAKP nagrodził ks. Józefa przywilejem noszenia mitry.

Boska Liturgia w cerkwi św. Mikołaja w Nowym Dworze, której przewodniczyć będzie JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański odbędzie się 3 listopada (środa) o godz. 9.00. Bezpośrednio po Liturgii sprawowany będzie obrzęd pogrzebu zmarłego kapłana. Następnie ciało śp. ks. Józefa Sitkiewicza przewiezione zostanie na cmentarz parafialny w Wasilkowie, gdzie spocznie w rodzinnym grobowcu.

foto. Adam Matyszczyk