Pamięć św. Mikołaja Cudotwórcy w białostockiej katedrze

19 grudnia w Białymstoku wspominano pamięć św. Mikołaja – patrona katedralnej parafii. Uroczystościom przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański w asyście JE Najprzewielebniejszego Andrzeja Biskupa Supraskiego. W przeddzień święta Hierarchowie celebrowali nabożeństwo Całonocnego Czuwania.

Podczas Boskiej Liturgii do wiernych z homilią zwrócił się Biskup Andrzej. W swoim słowie Hierarcha przybliżył postać św. Mikołaja Cudotwórcy i tekst troparionu do Świętego. To właśnie dzięki tym troparionom możemy uzmysłowić sobie żywą teologię, którą daje nam każdy święty. Prawość, głęboka wiara i wstrzemięźliwość są cechami św. Mikołaja. Biskup podkreślił, że to dzięki tym cechom, Święty stał się naszym wyznacznikiem jak osiągnąć zbawienie i naśladując go, możemy dostąpić Królestwa Niebieskiego.

Po zakończonym nabożeństwie do licznie przybyłych wiernych i duchowieństwa z arcypasterskim pouczeniem zwrócił się Arcybiskup Jakub. Jego Ekscelencja zauważył, że św. Mikołaj jest znany na całym świecie. Po jego śmierci Bóg pokazał, że osiągnął stan świętości, ponieważ za jego wstawiennictwem proszący otrzymują pomoc. Arcybiskup Jakub zwrócił uwagę na kwestię Mikołaja, którego obraz wykreowano jako przebranego w czerwony strój, żyjącego w Laponii. Nie ma to nic wspólnego ze św. Mikołajem, którego czcimy dzisiaj. Rodzi się pytanie po co to wszystko, skoro wiemy kim był prawdziwy święty Biskup z Bari. Takimi zabiegami próbuje się wymazać pamięć tego wielkiego Świętego. Warto uważać na tego typu kroki, ponieważ podobnie dzieje się aktualnie ze świętem Bożego Narodzenia. Przez ozdoby, choinki, reklamy, prezenty, zapominamy o Chrystusie, a to On powinien być zawsze w centrum naszego życia. Na koniec Arcybiskup pozdrowił wszystkich obecnych w świątyni i podziękował za wspólną modlitwę.

Paweł Nasuta

fot.: lektor Paweł Iwaniuk