PASCHA Zmartwychwstanie Pańskie

W pierwszy dzień święta chwalebnego i życiodajnego Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, paschalnej jutrzni oraz św. Liturgii w katedrze św. Mikołaja w Białymstoku przewodniczył JE  Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański.

Tuż przed rozpoczęciem paschalnych nabożeństw, delegacja naszej diecezji dostarczyła do Białegostoku Święty Ogień. W uroczystym przekazaniu ognia na ręce Abp. Jakuba, ordynariusza diecezji białostocko-gdańskiej, w cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku uczestniczył radny wojewódzki Bogusław Dębski. To ogromne logistyczne przedsięwzięcie inicjowane przez Stowarzyszenie Bractwo Świętego Ognia. Wspierają je wierni Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, a od pięciu lat także Województwo Podlaskie. Bardzo się cieszę, że mogliśmy pomóc w dostarczeniu Świętego Ognia, który symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa- zaznaczył Bogusław Dębski.

Święty Ogień jest sprowadzany do Polski od 2010 r. Dzięki temu jest obecny na nabożeństwach paschalnych, które rozpoczynają się przed północą w prawosławnych cerkwiach. W wielu z nich na tę okazję przygotowuje się specjalne lampiony, w których wierni zabierają Święty Ogień do swoich domów. Tak jest też w Podlaskiem. Mówił o tym Arcybiskup Jakub. Zauważył że już stało się tradycją, że przed rozpoczęciem paschalnego nabożeństwa dociera do nas Święty Ogień. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie pomoc podlaskiego samorządu. Bardzo za nią dziękuję. Niech ogień, który dociera z grobu Pańskiego, będzie motywacją do życia, które prowadzi do wieczności– podkreślił.

Cud Świętego Ognia liczy sobie ponad 1500 lat. Wedle wierzeń pojawia się samoistnie w Grobie Pańskim w bazylice w Jerozolimie. W tym roku zstąpił o godz. 13:13 naszego czasu. Następnie polska delegacja pod przewodnictwem bpa hajnowskiego Pawła przetransportowała go do kraju.

Paschalne nabożeństwa swym śpiewem upiększyły dwa katedralne chóry: „Aksion” oraz młodzieżowy. Tuż przed rozpoczęciem paschalnych uroczystości, do Białegostoku dotarła z Warszawy delegacja Diecezji Białostocko – Gdańskiej, która przywiozła Święty Ogień. Szczegółowe informacje o przywiezieniu św. Ognia z Jerozolimy tutaj.

Podczas Liturgii odczytane zostało orędzie paschalne Soboru Biskupów PAKP. Po zakończonej Liturgii Arcybiskup Jakub poświecił artos.

Tego samego dnia popołudniu, Arcybiskup Jakub przewodniczył w katedrze paschalnej Wieczerni, która transmitowana była na żywo dzięki uprzejmości Radio Białystok.

protodiakon Wiaczesław Perek