Pierwsza rocznica działalności Radio Orthodoxia w Siemiatyczach

29 października w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Siemiatyczach odbyły się modlitewne uroczystości związane z pierwszą rocznicą emisji programu Radia Orthodoxia w Siemiatyczach. Nabożeństwu dziękczynnemu przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański. W świątyni zgromadzili się także JE Najprzewielebniejszy Warsonofiusz Biskup Siemiatycki, burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz, duchowieństwo, przedstawiciele prawosławnych mediów oraz wierni związani z działalnością Radia Orthodoxia.

W słowie skierowanym do wiernych Arcybiskup Jakub przybliżył historię działalności radia diecezji białostocko-gdańskiej, które powstało w 2001 roku. Hierarcha mówił o okolicznościach powstania prawosławnej rozgłośni radiowej oraz misji, którą pełni od blisko 20 lat. Zwrócił uwagę, na ważny moment uruchomienia nowych nadajników w 2020 roku dzięki którym mieszkańcy Siemiatycz, Bielska Podlaskiego oraz Sokółki mogą codziennie słuchać prawosławnego radia. To szczególnie ważne dla mieszkańców małych miejscowości, którzy za pośrednictwem radia mogą rozwijać swoją wiarę i zbliżać się do Boga.

Arcybiskup Jakub wyraził słowa wdzięczności Jego Eminencji Metropolicie Sawie, który wspierał inicjatywę rozszerzenia działalności Radia Orthodoxia na terenie diecezji warszawsko-bielskiej. Hierarcha podziękował także proboszczowi parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Siemiatyczach ks. Bazylemu Litwiniukowi za możliwość instalacji anten na kopule cerkwi. Szczególne słowa wdzięczności skierował także w kierunku protodiakona Mirosława Demczuka wyrażając wdzięczność za zaangażowanie w działalność radia w Siemiatyczach. Na zakończenie w imieniu Świętego Soboru Biskupów PAKP Arcybiskup Jakub wręczył ordery św. Równej Apostołom Marii Magdaleny ofiarodawcom, którzy wsparli inicjatywę uruchomienia stacji nadawczej Radia Orthodoxia w Siemiatyczach.

za:orthodoxia.pl