Logo
wtorek, 10 grudnia 2019
św. Wielkiego Męczennika Jakub Persa
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Świętego Męczennika Młodzieńca Gabriela
Aktualności
04-05-2019

Świętego Męczennika Młodzieńca Gabriela

2 i 3 maja, w Żeńskim Monasterze Narodzenia Bogurodzicy w Zwierkach odbyły się uroczystości poświęcone Świętemu Męczennikowi Gabrielowi Zabłudowskiemu. Całonocnemu czuwaniu oraz Boskiej Liturgii odprawionej w głównej monasterskiej świątyni św. męcz. Gabriela przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub. W nabożeństwach uczestniczyli także JE Najprzewielebniejsi: Arcybiskup Bielski Grzegorz oraz Biskup Supraski Andrzej. Ponadto sprawowane było jeszcze nabożeństwo dziękczynne połączone z śpiewanym akatystem ku czci św. Patrona dzieci i młodzieży oraz poranna Liturgia, która rozpoczęła się o 5.00.

Podczas paschalnej Boskiej Liturgii, Władyka Jakub nagrodził za zasługi dla Cerkwi protodiakona Adama Borowika prawem noszenia kamiławki.

Na uroczystości jak co roku przybyły piesze pielgrzymki z okolicznych miejscowości, jak np. Z Supraśla oraz największa pielgrzymka z Białegostoku. Wśród pątników którzy przybyli autokarami, grupą szczególną była z Białorusi, Ukrainy oraz Finladnii. Po raz kolejny gościem monasterskich uroczystości był męski chór "Chorecea" monasteru Narodzenia Bogurodzicy z Czerniowców na Ukrainie.

Na zakończenie paschalnych uroczystości Arcybiskup Jakub zwracając się do zebranych w monasterze dzieci i młodzieży, podziękował im za obecność podczas nabożeństwa ku czci ich niebiańskiego patrona.

Stało się już tradycją, iż Relikwie św. Męczennika Gabriela, które do tej pory przywożone były z białostockiej Katedry pw. św. Mikołaja na czas święta, pozostają w monasterskiej cerkwi aż do jesieni. 21 września w przededniu święta Przeniesienia relikwii św. Gabriela z Grodna do Białegostoku, relikwiarz z ciałem Świętego trafi ponownie do Białegostoku.

protodiakon Wiaczesław Perek

fotoreportaż (kliknij tutaj)