Logo
środa, 27 maja 2020
św. męcz. Izydora
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Antypascha. O Tomaszu
Aktualności
06-05-2019

Antypascha. O Tomaszu

5 maja w drugą Niedzielę po święcie Paschy zwaną Antypaschą, JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański odprawił Boską Liturgię w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku. Podczas nabożeństwa Arcybiskup Jakub nagrodził paschalnymi nagrodami duchownych diecezji białostocko – gdańskiej: ks. Piotra Kiryluka prawem noszenia złotego krzyża z ozdobami, a ks. Mateusza Kiczko prawem noszenia złotego krzyża. Podczas nabożeństwa śpiewały dwa chóry: parafialny pod dyrygenturą protodiakona Mariana Romańczuka oraz Fiński Prawosławny Chór Kameralny z Helsinek w Finlandii.

Na zakończenie uroczystości Arcybiskup Jakub powiedział m.in.: że Cerkiew ukazuje nam poprzez ewangeliczne przykłady Apostołów, różne osobowości i charaktery, po to byśmy mogli utożsamić się z którymś z nich i brać przykład jak należy podążać do zbawienia. Zdaniem Arcybiskupa szczególną postacią zapisana na kartach Ewangelii jest osoba Apostoła Tomasza, jednego z dwunastu najbliższych uczniów Chrystusa. On jako jedyny nie chciał uwierzyć w Zmartwychwstanie Jezusa, bez uprzedniego zobaczenia powstałego z martwych swego Boskiego Nauczyciela. Zdaniem Hierarchy, słowa Jezusa, iż "błogosławieni są ci, którzy nie widzieli a uwierzyli" można dopasować do każdego z nas.

Arcybiskup Jakub pozdrowił wszystkich zebranych w świątyni na białostockim osiedlu Słoneczny Stok. Szczególne słowa pozdrowienia skierował do ks. Michaela Qunet ze Szwajcarii, wybitnego znawcy ikonografii oraz duchownych z Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej zrzeszonych w Związku Prawosławnych Dziennikarzy (СПЖ).

protodiakon Wiaczesław Perek

fotoreportaż (kliknij tutaj)