Logo
czwartek, 22 października 2020
św. ap. Jakuba Alfeusza
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Zakończenie roku szkolnego w prawosławnej szkole św. Cyryla i Metodego
Aktualności
20-06-2019

Zakończenie roku szkolnego w prawosławnej szkole św. Cyryla i Metodego

19 czerwca JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański odwiedził Zespół Niepublicznych Szkół im. Św. Cyryla i Metodego w Białymstoku. Hierarcha uczestniczył w uroczystym zakończeniu roku szkolnego starszych klas szkoły podstawowej oraz ostatniej klasy gimnazjum. Zakończenie roku szkolnego 2018/19 w tej jedynej w Polsce prawosławnej szkole zbiegło się również z zakończeniem pracy jej dyrektor Leny Ławniczuk, którą od nowego roku szkolnego zastąpi dr Marcin Abijski.

Arcybiskup Jakub dziękując dyrektor szkoły za trud niesiony przy kształtowaniu się tej wyjątkowej placówki dydaktycznej wręczył Lenie Ławniczuk ikonę Przenajświętszej Bogurodzicy. Ponadto Arcypasterz pogratulował uczniom klas ósmej i klasy trzeciej gimnazjum ukończenia edukacji w murach tej szkoły obdarowując uczniów Świętą Ewangelią wydaną przez Wydawnictwo Warszawskiej Metropolii.   

Zespół Szkół Niepublicznych św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku to placówka, która w swych założeniach ma wypełniać lukę w systemie szkolnictwa w naszym zróżnicowanym religijnie i narodowo regionie. Do tej pory nie było bowiem placówki szkolnej, która starałaby się łączyć realizację założeń szkolnictwa podstawowego i ponadpodstawowego z edukacją religijną, narodową i międzykulturową.

Organem prowadzącym Szkołę jest Zarząd Główny Stowarzyszenia Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego. Działalność szkoły nie ma charakteru zarobkowego i jest finansowana z czesnego i innych opłat rodziców, dotacji budżetowych a także ze środków organu prowadzącego oraz darowizn. 

protodiakon Wiaczesław Perek

fotoreportaż (kliknij tutaj)