Logo
poniedziałek, 1 czerwca 2020
św. męcz. Chełmskich i Podlaskich
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Arcybiskup Jakub w monasterze św. Onufrego Wielkiego w Jabłecznej
Aktualności
26-06-2019

Arcybiskup Jakub w monasterze św. Onufrego Wielkiego w Jabłecznej

25 czerwca w dniu święta św. Onufrego Wielkiego JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Białostocki i Gdański przebywał z wizytą w Stauropigialnym Męskim Monasterze św. Onufrego Wielkiego w Jabłecznej.

Monasterskim uroczystościom przewodniczył JE Wielce Błogosławiony Metropolita Warszawski i całej Polski Sawa. W nabożeństwach uczestniczyli także: JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Lubelski i Chełmski Abel, JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński Jerzy, JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Przemyski i Gorlicki Paisjusz, JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Łódzki i Poznański Atanazy oraz JE Najprzewielebniejszy Biskup Siemiatycki Warsonofiusz.

Po zakończonej uroczystej Boskiej Liturgii ze słowem do zgromadzonych pielgrzymów i wiernych zwrócił się Metropolita Sawa. Hierarcha podkreślił jak bardzo ważne miejsce w historii prawosławnej Cerkwi w Polsce odgrywał i odgrywa monaster świętego Onufrego Wielkiego w Jabłecznej. Jego Eminencja przypomniał, iż mimo prześladowań, licznych ataków, nacisków i upokorzeń, mnisi z Jabłecznej byli wierni i oddani świętej wierze prawosławnej. Jabłeczyński monaster podczas wielu historycznych perturbacji zawsze był ostoją dla prawosławnego wiernego Rzeczpospolitej. Jego Eminencja nawoływał wiernych, aby pamiętali i doceniali świętych mnichów i „swoich” świętych męczenników ziemi chełmskiej i podlaskiej, którzy oddali życie za wiarę, którzy swoim życiem i postawami są dla współczesnego człowieka wzorem postępowania, ale też opiekunami, do których powinien modlić się o wstawiennictwo przed Bogiem. Jego Eminencja podziękował za przybycie na uroczystości wszystkim hierarchom, duchownym i wiernym, miejscowym władzom samorządowym, darczyńcom i pielgrzymom z zagranicy. Po Liturgii wszyscy zebrani udali się na uroczystą agapę.

za http://klasztorjableczna.pl

fotoreportaż s. Angieliny i Lecha Mazura (kliknij tutaj)