Logo
poniedziałek, 1 czerwca 2020
św. męcz. Chełmskich i Podlaskich
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Narodzenie św. Jana Chrzciciela w Siderce
Aktualności
08-07-2019

Narodzenie św. Jana Chrzciciela w Siderce

7 lipca, w III Niedzielę po święcie Pięćdziesiątnicy, JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański odprawił Boską Liturgię w cerkwi Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Siderce. Tuż przed rozpoczęciem nabożeństwa Arcybiskup Jakub poświęcił nowe ikony w ikonostasie.

Podczas okolicznościowego kazania Hierarcha powiedział m.in.: że świętujemy dziś pamięć jednego z wielkich proroków, św. proroka Jana, którego z greckiego nazywamy prodromos - predtieczą, czyli poprzednikiem. Św. Jan jest tym, który połączył Stary Testament z Nowym. To on był ostatnim z proroków starotestamentowych i wskazał Chrystusa - Zbawiciela. Wzywał wszystkich do pokuty, by godnie przyjąć Mesjasza, o którym mówili wszyscy starotestamentowi prorocy. 

Po zakończonej Liturgii odbyła się uroczysta procesja wokół cmentarnej świątyni, podczas której wznoszone były modlitwy za spoczywających na cmentarzu parafian. Zwieńczeniem uroczystości było poświęcenie przez Arcybiskupa Jakuba nowych krzyży zdobiących cmentarną kaplicę w Siderce. 

W modlitwie uczestniczyli m.in.: proboszcz parafii Rzymskokatolickiej w Siderce ks. Wojciech Ejsmont, członek zarządu powiatu sokólskiego Jerzy Białomyzy, zastępca komendanta KP PSP w Sokółce Dariusz Łukaszewicz oraz przedstawiciele placówki SG w Nowym Dworze i wójta gminy Sidra. Pięknym śpiewem ubogacał całą uroczystość chór z parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Siemiatyczach pod dyrygenturą protodiakona Mirosława Demczuka.

protodiakon Wiaczesław Perek

fotoreportaż Adama Matyszczyka (kliknij tutaj)