Logo
poniedziałek, 1 czerwca 2020
św. męcz. Chełmskich i Podlaskich
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2019/20
Aktualności
02-09-2019

Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2019/20

2 września JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański odprawił w białostockiej Katedrze św. Mikołaja molebien przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Nabożeństwo wpisało się w uroczyste miejskie rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20. Uczestniczyło w nim kler Katedry na czele z proboszczem i jednocześnie dyrektorem Wydziału katechetycznego diecezji białostocko – gdańskiej ks. mitratem Janem Fiedorczukiem oraz księża – wizytatorzy nauczania religii prawosławnej w szkołach. Świątynia wypełniona była także uczniami i ich rodzicami, którzy uczęszczają do szkół znajdujących się na terenie parafii katedralnej.

Szczególnym gościem uroczystego rozpoczęcia roku był zastępca prezydenta Białegostoku Adam Musiuk oraz dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku Ewa Mituła.

W słowie skierowanym do zebranych Arcybiskup Jakub powiedział m.in.: że każdy człowiek powinien dążyć do osiągnięcia wiedzy, jednakże każdą naukę powinniśmy oceniać w świetle Ewangelii. Zdaniem Hierarchy jeśli nauka jest przeciwna temu czego uczy Chrystus, przeszkadza ona wtedy w najważniejszych celu życia człowieka tj w osiągnięciu zbawienia. Jak dalej podkreślił Arcybiskup to, że dziś cerkiew jest pełna uczniów świadczy o tym że wszyscy pamiętamy o tym, iż aby osiągnąć mądrość potrzebna jest także nasza wiara i Boża Łaska.

protodiakon Wiaczesław Perek

fotoreportaż (kliknij tutaj)