Logo
sobota, 11 lipca 2020
św. męcz. i Cudotwórców Kiry i Jana
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Arcybiskup Jakub w zabłudowskiej parafii Zaśnięcia Bogurodzicy
Aktualności
29-08-2019

Arcybiskup Jakub w zabłudowskiej parafii Zaśnięcia Bogurodzicy

28 sierpnia w dniu święta Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy, JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański odprawił Boską Liturgię w cerkwi Zaśnięcia Bogurodzicy w Zabłudowie. Podczas nabożeństwa, w trakcie małego wejścia Arcybiskup Jakub odznaczył w imieniu św. Soboru Biskupów PAKP kler zabłudowskiej parafii: proboszcza ks. prot. Mirosława Tomaszewskiego prawem noszenia mitry, zaś wikariusza ks. prot. Adama Stefanowicza prawem noszenia palicy.

Po uroczystej Liturgii odbyła się procesja wokół zabłudowskiej świątyni w zakończeniu której Arcybiskup poświęcił przyniesione przez wiernych kwiaty i zioła.

Arcybiskup Jakub w słowie skierowanym do uczestników uroczystości opowiedział o historii święta o raz o jego znaczeniu dla chrześcijan. Jak zaznaczył, dni kalendarza liturgicznego poświęcone Bogurodzicy mają za zadanie przypominać nam wszystkim o roli Matki Bożej w dziejach zabawienia ludzkości.

Hierarcha pozdrowił proboszcza tamtejszej parafii ks. mitrata Mirosława Tomaszewskiego z otrzymaniem jednej z najwyższych nagród cerkiewnych przewidzianych dla duchownych. Władyka przypomniał także wiernym, iż ks. Mirosław jest duchownym od niespełna czterdziestu lat, a proboszczem tejże parafii od przeszło trzydziestu. Jego staraniami zbudowana została nowa plebania, odnowiona została parafialna świątynia oraz jej otoczenie. Arcybiskup Jakub swoje pozdrowienia skierował także do obecnych na uroczystości burmistrza Zabłudowa Adama Tomanka oraz przewodniczącej Rady Miasta Zabłudów Antoniny Kuny

protodiakon Wiaczesław Perek

fotoreportaż ks. Michała Fiedziukiewicza (kliknij tutaj)