Logo
wtorek, 2 czerwca 2020
św. męcz. Chełmskich i Podlaskich
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Świętego Aleksandra Newskiego w Sokółce
Aktualności
12-09-2019

Świętego Aleksandra Newskiego w Sokółce

12 września w dniu modlitewnej pamięci św. Aleksandra Newskiego, JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański odprawił Boską Liturgię w cerkwi św. Aleksandra w Sokółce. Hierarsze asystowali duchowni dekanatu sokólskiego wraz dziekanem sokólskim i jednocześnie proboszczem sokólskiej parafii ks. mitratem Włodzimierzem Misiejukiem. W świątyni obecni byli szczególni goście: zastępca burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk oraz przewodniczący Rady Miasta Piotr Bujwicki.

Po zakończonym nabożeństwie Arcybiskup Jakub powiedział m.in. - Świętym jest ten, który w swoim życiu zrealizował dzieło swojego zbawienia. Jeśli zrealizował dzieło swojego zbawienia osiągnął stan świętości. Dlatego świętych jest dużo. Nie wszyscy są kanonizowani. Kanonizacja jest bowiem ukazaniem danego świętego za wzór. Kanonizacja nie czyni zwykłego człowieka świętym i nic też w momencie kanonizacji nie zmienia się z daną osobą, którą kanonizujemy. Kanonizacja właściwie polega na stwierdzeniu że ten człowiek swoim życiem osiągnął stan świętości.

Jak podkreślił Hierarcha, każdy naród chce żeby dany święty był bardziej związany z danym narodem. Bardzo często możemy się np. spotkać ze stwierdzeniem, że Bogurodzica jest taką szczególną orędowniczką ich narodu. Czy będziemy w Grecji, czy będąc w Gruzji - często to usłyszymy. Ale także i w Polsce to usłyszymy. Każdy naród chciałby mieć danego świętego jakby dla siebie. To jest szukanie partykularnych elementów w tej świętości. Natomiast musimy wiedzieć, iż świętość jest uniwersalna. Każdy święty jest nim dlatego że realizował swoje zbawienie i dążył do jedności z Bogiem. Dla świętości nie ma granic, nie ma też przynależności narodowej.

Podsumowując Arcybiskup Jakub przytoczył słowa Apostoła Pawła, który pięknie mówił, że w Chrystusie nie ma już ani Żyda ani Greka a wszyscy są Chrystusowi. Ten, który służy Bogu, który realizuje dzieło swojego zbawienia, chce być obywatelem Królestwa Niebieskiego i nie buduje królestwa tu na ziemi.

protodiakon Wiaczesław Perek, Adama Matyszczyk

fotoreportaż Adama Matyszczyk (kliknij tutaj)