Logo
środa, 26 lutego 2020
św. Martyniana
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Wyświęcenie cerkwi św. Jerzego w Orzyszu
Aktualności
16-09-2019

Wyświęcenie cerkwi św. Jerzego w Orzyszu

14 września, JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański odprawił Boską Liturgię w cerkwi św. Jerzego w Orzyszu. Tuż przed nabożeństwem Arcybiskup Jakub dokonał małego poświęcenia świątyni, po przeprowadzonym gruntownym jej remoncie. W nabożeństwie uczestniczyli duchowni z diecezji białostocko – gdańskiej i warszawsko – bielskiej. W świątyni była również ihumenia Agnieszka, przełożona monasteru w Wojnowie. Śpiewał chór parafii NMP z Bielska Podlaskiego pod dyrekcją Marty Zinkiewicz.  Na uroczystości przybyły również liczne pielgrzymki autokarowe w tym z: Białegostoku, Bielska, Sokółki i Olsztyna. Szczególnymi gośćmi uroczystości byli: starosta powiatu piskiego Marek Wysocki oraz zastępca burmistrza Orzysza Beata Jażdżewska.

Cerkiew św. Jerzego w Orzyszu mieści się w zabytkowym budynku z XVIII wieku,  w którym do 1939 r. mieściła się protestancka kircha. Wraz z napływem przesiedlonej w ramach „Akcji Wisła” ludności, prawosławni otrzymali budynek przy ul. Ełckiej w Orzyszu dla wykorzystania jako dom modlitwy. Garstka parafian, mimo najszczerszych chęci, nie była w stanie utrzymywać cerkwi w stanie jej należnym.

Remont cerkwi oraz przylegających do niej mieszkań możliwy był dzięki akcji „Wspólne dzieło” przeprowadzonej w 2017 r. na terenie diecezji białostocko – gdańskiej i warszawsko – bielskiej. Dzięki ofiarności wiernych, pomocy finansowej okazanej przez osoby prywatne, ale także parafie, możliwe było wyremontowanie budynku świątyni, przywracając jej odpowiedni wygląd zewnętrzny i wewnętrzny.

Cerkiew urządzona jest na parterze piętrowego budynku. Na piętrze, nad świątynią znajduje się mieszkanie, które niegdyś służyło protestanckiemu pastorowi i jego rodzinie. Swego czasu pozostawało w zarządzie mienia komunalnego, a od niedawna wraz z okalającą budynek działką jest własnością parafii w Orzyszu. Budynek wymagał pilnego remontu kominów, dachu, sufitów i podłogi, jednakże współwłaściciele wystawili na sprzedaż mieszkanie wraz z działką. 

Jedynym rozwiązaniem patowej dla parafii sytuacji było wykupienie tego mieszkania. Umożliwiło to rozpoczęcie najbardziej pilnych, niezbędnych prac remontowych i uporządkowanie bardzo zaniedbanej działki, której wygląd źle świadczył pośrednio o parafianach cerkwi w Orzyszu.

Arcybiskup Jakub wyraził wdzięczności proboszczowi parafii św. Jerzego w Orzyszu ks. Jarosławowi Kupryjaniukowi za trud, zaangażowanie oraz sfinalizowanie akcji „Wspólnego dzieła”. Z tej okazji Hierarcha nagrodził ks. Jarosława prawem noszenia złotego krzyża.  Orderami św. Równej Apostołom Marii Magdaleny III stopnia nagrodzenie zostali najbardziej zaangażowani przy remoncie orzyskiej świątyni: Zinaida Nikołajuk, Jan Kupryjaniuk oraz Luba Filipiak. Ponadto List pochwalany otrzymał Daniel Szczurko i Marek Chrzanowski.

protodiakon Wiaczesław Perek

fotoreportaż Niki Fiedziukiewicz (kliknij tutaj)