Logo
wtorek, 2 czerwca 2020
św. męcz. Chełmskich i Podlaskich
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Wmurowanie kamieni węgielnych pod budowę Biblioteki Uniwersyteckiej oraz Obserwatorium astronomicznego
Aktualności
25-09-2019

Wmurowanie kamieni węgielnych pod budowę Biblioteki Uniwersyteckiej oraz Obserwatorium astronomicznego

24 września JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański uczestniczył w uroczystości wmurowania kamieni węgielnych pod budowę siedziby Biblioteki Uniwersyteckiej oraz Obserwatorium astronomicznego z planetarium w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Arcybiskup poświęcił akty erekcyjne budujących się obiektów Biblioteki Uniwersyteckiej oraz obserwatorium, które znajdują się na terenie Uniwersytetu przy ul. Ciołkowskiego.

W uroczystości wzięli też udział włodarze miasta i regionu: Bohdan Paszkowski - wojewoda podlaski, Artur Kosicki - marszałek województwa podlaskiego oraz Tadeusz Truskolaski - prezydent Białegostoku. List gratulacyjny od ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina odczytał podlaski poseł Jacek Żalek.

Nowa siedziba Biblioteki Uniwersyteckiej będzie miała 3250 m² powierzchni całkowitej. Będzie można w niej pomieścić nawet 12 000 metrów bieżących półek na woluminy. Na parterze znajdzie się magazyn książek, w którym na kompaktowych regałach można będzie pomieścić nawet 500 000 woluminów. Oprócz niego - magazyn zbiorów specjalnych i pracownie zajmujące się segregowaniem, opracowywaniem i udostępnianiem zbiorów.

Budynek Obserwatorium z planetarium będzie miał 6 kondygnacji. Na najwyższej, przykrytej specjalną ruchomą i otwieraną kopułą, znajdzie się Obserwatorium z teleskopami – dużym statycznym oraz kilkoma mniejszymi, przenośnymi. Drugą kondygnację zajmie kameralne (na ok. 30 miejsc) planetarium z nowoczesnym systemem projekcji obrazu.

W kolejnym etapie rozbudowy kampusu wokół budynku Obserwatorium powstanie jeszcze park doświadczeń, łączący edukację z zabawą.

protodiakon Wiaczesław Perek

foto za: https://uwb.edu.pl/