Logo
wtorek, 2 czerwca 2020
św. męcz. Chełmskich i Podlaskich
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»św. Apostoła i Ewangelisty Jana Teologa
Aktualności
10-10-2019

św. Apostoła i Ewangelisty Jana Teologa

9 października w dniu święta św. Apostoła i Ewangelisty Jana Teologa, JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański przewodniczył Boskiej Liturgii w cerkwi św. Ap. Jana Teologa w Białymstoku. Natomiast uroczystościom ku czci św. Apostoła Jana w Monasterze Zwiastowania Bogurodzicy w Supraślu przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Biskup Supraski Andrzej.

Arcybiskup Jakub w słowie skierowanych do zebranych w białostockiej cerkwi ku czci św. Apostoła powiedział, że dziś cerkiew liturgicznie wspomina jednego z 12 apostołów, najmłodszego ucznia Chrystusa, św. Jana. Jest on postacią szczególną wśród apostołów, nawet wśród wszystkich świętych jakich znamy. Czytając Pismo święte zwróćmy uwagę jakie miał przywileje oraz jakimi tytułami został obdarzony przez samego Chrystusa, a potem przez Cerkiew.

Jak zauważył Hierarcha, Pismo święte mówi, że był ulubionym uczniowie Chrystusa, to on siedział najbliżej jego na ostatniej wieczerze, trzyma głowę na jego piersi, był świadkiem Przemienia Pańskiego, był też na dziedzińcu świątynnym kiedy sądzono jego Nauczyciela. Tylko jeden z apostołów właśnie Jan, stał obok krzyża Chrystusa, przez co został usynowiony Matce Bożej. Później został wybrany do szczególnych objawień Bożych, zwanych księgą Apokalipsy. Jest autorem Ewangelii i trzech listów, mających wyjątkową treść. Stąd Cerkiew nazywa go Teologiem i Apostołem miłości, a sam Chrystus nazywa go Synem gromu.

Jak podkreślił Władyka Jakub, wyjątkowość treści Ewangelii napisanej przez św. Jana widoczna jest od momentu przeczytania jej pierwszego rozdziału. Z treści jego Ewangelii widać ze znał zapisy Ewangelii synoptycznych innych Apostołów. Nie powtarza on treści zawartej w księgach swoich poprzedników, ale uściśla. Nie przypadkowo połowa Ewangelii św. Jana poświęcona jest cierpieniom Chrystusa i Jego ukrzyżowaniu. Wynika to z tego, że św. Jan był naocznym świadkiem tych wydarzeń. Jego miłość do Chrystusa przezwyciężyła strach jaki towarzyszył pozostałym uczniom.

Na zakończenie Arcybiskup Jakub powiedział, że Apostoł Jan uczy nas tej miłości w swoich listach przepełnionych właśnie miłością. „Kto mówi że miłuje Boga, a bliźniego nienawidzi kłamcą jest”. Prawdziwą miłość do Boga wyraża się miłością do naszego bliźniego. Dlatego niech te słowa św. Jana będą dla nas drogowskazem w naszym codziennym życiu. Pamiętajmy, że w naszym bliźnim powinniśmy widzieć samego Boga, a Królestwom Niebiańskie stanie się naszym udziałem.

protodiakon Wiaczesław Perek