Logo
piątek, 10 kwietnia 2020
św. Hilariona Nowego
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Jubileusz ks. mitrata Aleksandra Klimuka
Aktualności
28-10-2019

Jubileusz ks. mitrata Aleksandra Klimuka

27 października JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański odprawił nabożeństwo dziękczynne – molebien w cerkwi Zaśnięcia Bogurodzicy w Ostrowie Północnym. Nabożeństwo sprawowane było w intencji proboszcza ostrowskiej parafii ks. mitrata Aleksandra Klimuka, który świętuje w tym roku jubileusz 40 – lecia święceń kapłańskich oraz jego matuszki Ludmiły z którą obchodzą czterdziestolecie zawarcia związku małżeńskiego.

Po zakończonym nabożeństwie Arcybiskup Jakub powiedział m.in. że dziś, na modlitwę do tej świątyni przywołał nas Ojciec Aleksander, proboszcz tej parafii. Podziękowaliśmy Bogu za jego 40-letnią posługę kapłańską. Za to, że Bóg błogosławił zarówno jemu jak i jego matuszce, by przez te 40 lat nieść posługę świętej Cerkwi. Hierarcha zauważył, że 40 lat temu były święcenia ks. Aleksandra, jednak mogły się one odbyć po tym, jak ożenił się z Ludmiłą. I kiedy Aleksander został ojcem Aleksandrem, Ludmiła stała się matuszką. I choć nie dostąpiła ona wówczas żadnych święceń, to jej życie bardzo się zmieniło. Matuszka Ludmiła odtąd była zawsze razem z ks. Aleksandrem i w domu i w cerkwi.

Na koniec Arcybiskup wyraził w imieniu swoim, ale także swoich poprzedników na katedrze białostocko-gdańskiej, zarówno Władyki Nikanora jak i Władyki Metropolity Sawy, wdzięczność za trud niesiony na sławę Boga i Jego Cerkwi.

Ksiądz mitrat Aleksander Klimuk urodził się 12 grudnia 1953 r. w Czeremsze. Po ukończeniu Prawosławnego Seminarium Duchownego w 1974 r., został przyjęty do Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, którą ukończył z tytułem magistra teologii. W 1979 r., wstąpił w związek małżeński z Ludmiłą Grycuk.

21 września 1979 r., z rąk JE Najprzewielebniejszego Nikanora, ówczesnego Biskupa Białostockiego i Gdańskiego otrzymał święcenia diakońskie, natomiast 27 września - święcenia kapłańskie. W 1978 r. dekretem Władyki Nikanora przyjęty został w skład członków kleru Diecezji Białostocko – Gdańskiej i mianowany psalmistą w parafii św. Anny w Królowym Moście, a następnie w parafii św. Aleksandra Newskiego w Sokółce. Od 12 maja 1982 r., jest proboszczem parafii Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Ostrowiu Północnym oraz katechetą w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Szudziałowie. Od 2005 r., mianowany został Kapelanem Ochotniczej Straży Pożarnej w Szudziałowie.

Ks. Aleksander odznaczony został w 2002 r. i 2018 r. orderem św. Równej Apostołom Marii Magdaleny II stopnia, a w 2014 r. orderem świętych Cyryla i Metodego. W 2009 r., Święty Sobór Biskupów PAKP nagrodził ks. Aleksandra prawem noszenia mitry.

protodiakon Wiaczesław Perek, Adam Matyszczyk

fotoreportaż Adama Matyszczyka (kliknij tutaj)