Logo
wtorek, 2 czerwca 2020
św. męcz. Chełmskich i Podlaskich
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Arcybiskup Jakub z wizytą w diecezji Australijsko-Nowozelandzkiej Rosyjskiej Cerkwi Zagranicą
Aktualności
06-02-2020

Arcybiskup Jakub z wizytą w diecezji Australijsko-Nowozelandzkiej Rosyjskiej Cerkwi Zagranicą

W dniach 28 stycznia - 10 lutego, JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański, na zaproszenie parafii św. Jerzego w Carlton (Sydney), przebywa z wizytą w Australii. 30 Stycznia, Arcybiskup Jakub spotkał się z JE Najprzewielebniejszym Jerzym, Biskupem Canberry, wikariuszem diecezji Australijsko-Nowozelandzkiej Rosyjskiej Cerkwi Zagranicą. Hierarchowie wymienili się doświadczeniami działalności duszpasterskiej w swoich diecezjach.

W niedzielę 2 Lutego, Władyka Jakub odprawił Boską Liturgię w cerkwi św. Jerzego Zwycięzcy w dzielnicy Sydney - Carlton. Liturgię uświetnił śpiew chóru męskiego diecezji Australijsko-Nowozelandzkiej. Po Liturgii, Hierarcha przekazał cząsteczkę relikwii świętego męczennika Gabriela na ręce proboszcza parafii ks. prot. Aleksandra Korżeniewskiego.

Podczas pobytu w Australii Arcybiskup Jakub odwiedził Żeński Monaster Wprowadzenia N.M.P w Bungarby, Męski Monaster Przemienienia Pańskiego w Bombala, Żeński Monaster Kazańskiej Ikony Matki Bożej w Kentlyn oraz parafię św. Jana Chrzciciela w stolicy Australii - Canberze. Arcypasterz zapoznał się ze specyfiką życia zakonnego tych Monasterów. 6 lutego Arcybiskup Jakub na zaproszenie proboszcza ks. Aleksandra Paramonowa, odprawił świąteczne nabożeństwo w dniu święta parafialnego - św. Kseni Petersburskiej w miejscowości Tweed Heads (Gold Coast). Po zakończeniu Boskiej Liturgii, arcybiskup w asyście miejscowego duchowieństwa i wiernych, udał się na świąteczną agapę.

W dniach 8 i 9 Lutego, Arcybiskup Jakub oraz Biskup Jerzy odprawili nabożeństwo Całonocnego czuwania oraz Boską Liturgię w Katedrze św.św. Piotra i Pawła w Strathfield (Sydney). Po Litrurgii w świetlicy  przyparafialnej polski Hierarcha zapoznał wszystkich zgormadzonych z historią i życiem PAKP.

Arcybiskupowi Jakubowi podczas wizyty w Australii towarzyszył diakon Michał Matys, były subdiakon z Białegostoku, obecnie niosący posługę diakońską w cerkwi św. Jerzego Zwycięzcy w dzielnicy Sydney - Carlton

protodiakon Wiaczesław Perek

fotoreportaż (kliknij tutaj)