Logo
niedziela, 12 lipca 2020
św. Ap. Piotra i Pawła
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»III Niedziela Wielkiego postu, Niedziela Krzyża
Aktualności
23-03-2020

III Niedziela Wielkiego postu, Niedziela Krzyża

22 marca w III Niedzielę Wielkiego postu, zwaną niedzielą Krzyża, JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański odprawił Boską Liturgię św. Bazylego Wielkiego w białostockiej Katedrze św. Mikołaja. Podczas Liturgii wznoszone był błagalne modlitwy o ustanie epidemii.

Tego samego dnia wieczorem Arcybiskup Jakub uczestniczył w Wielkiej wieczerni połączonej z czytaniem akatystu ku czci Życiodajnego Krzyża. Natomiast dzień wcześniej, w sobotę wieczorem, Arcypasterz przewodniczył nabożeństwu Całonocnego czuwania, podczas którego na środek świątyni wyniesiony został Krzyż Pański.

Podczas niedzielnej homilii Hierarcha zwrócił uwagę na to, iż krzyż zajmuje w chrześcijaństwie centralne miejsce. Narzędzie kaźni zmieniło się w narzędzie naszego zbawienia – krzyż stał się ołtarzem na którym przyniesiona został największa ofiara. Sam Bóg złożył się w ofierze, aby dać ludzkości zbawienie. Krzyż od tamtej pory stał się symbolem zbawienia. Jak zauważył Arcybiskup Jakub krzyż nie jest tylko symbolem czy znakiem, ale jest źródłem łaski i mocy Bożej, która potrzebna jest nam do dążenia za Chrystusem oraz w przezwyciężaniu wszelkiego zła.

Redakcja diecezjalnego Radio Orthodoxia zachęca do do wysłuchania przesłania Arcybiskupa Jakuba, który mówi o duchowych zmaganiach V tygodnia Wielkiego Postu oraz obecnej sytuacji związanej z koronawirusem. (klikni tutaj)

 

protodiakon Wiaczesław Perek

fotoreportaż (kliknij tutaj)