Logo
czwartek, 22 października 2020
św. ap. Jakuba Alfeusza
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Wielkiego Męczennika Jerzego Zwycięzcy
Aktualności
07-05-2020

Wielkiego Męczennika Jerzego Zwycięzcy

6 maja w dniu święta św. Wielkiego Męczennika Jerzego Zwycięzcy, JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański odprawił Boską Liturgię w cerkwi św. Wielkiego Męczennika Jerzego na białostockim osiedlu Nowe Miasto. Podczas nabożeństwa Władyka Jakub nagrodził z okazji święta Paschy wikariusza tamtejszej parafii ks. Mariana Romańczuka prawem noszenia złotego krzyża.

Arcybiskup Jakub podczas okolicznościowej homilii powiedział m.in. że św. Jerzy jest patronem wielu świątyń na zachodzie i wschodzie Europy, szczególnie w Gruzji, gdzie traktowany jest jako patron narodowy. Zdaniem Arcybiskupa wynika to z tego, że wielu ludzi dzięki modlitwom do św. Jerzego otrzymywało duchowe pocieszenie oraz pomoc w życiowych trudnościach.

Kontynuując Arcybiskup powiedział, że o życiu św. Jerzego krąży wiele legend i opowiadań, lecz prawdziwej historii jego życia nie dane jest nam poznać. Z bardzo prostego powodu. Zdaniem Hierarchy, nikt z ówcześnie żyjących nie wiedział, że żołnierz Jerzy zostanie męczennikiem za wiarę w Chrystusa, a Cerkiew nazwie go wielkim męczennikiem.

Jak zaznaczył Arcypasterz, krótkie świadectwo męczeńskiej śmierci św. Jerzego zapisane zostało przez ówczesnego historyka, biskupa Euzebiusza z Cezarei. Z jego relacji wiemy, że pewien wysoko postawiony żołnierz nie podporządkował się decyzji Cesarza Dioklecjana, mówiącej o prześladowaniu wyznawców Chrystusa, za co został skazany na śmierć.

Chrześcijanie w tamtych czasach bardzo czcili pamięć o męczennikach, nad ich grobami odprawiono wczesnochrześcijańskie nabożeństwa. Dlatego pamięć o świętych którzy oddali swoje życie za Chrystusa w męczeński sposób przetrwała w Cerkwi po dzień dzisiejszy. Cierpienia św. Jerzego, wyrzeczenie się kariery wojskowej oraz oddanie całego życia za wiarę w Chrystusa, Bóg docenił dając go nam jak przykład wielkiego świętego.

Na zakończenie Hierarcha dodał, że kiedy obchodzimy pamięć świętego, wznosimy do niego swoje modlitwy. Ważnym elementem modlitewnej pamięci o świętym to stawianie sobie jego życia za wzór do naśladowania. Powinniśmy zadać sobie pytanie: czy coś z jego życia może być dla nas przykładem i czy moglibyśmy się czego od niego nauczyć ?

protodiakon Wiaczesław Perek

fotoreportaż Aleksandry Jarosławskiej (kliknij tutaj)

więcej o życiu parafii św. męcz. Jerzego na stronie https://parafia-swietego-jerzego.pl/