Logo
środa, 30 września 2020
św. męcz. Wiery, Luby, Nadzieji i ich matki Zofii
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Białostockiej Ikony Matki Bożej
Aktualności
19-06-2020

Białostockiej Ikony Matki Bożej

W dniach 26 – 27 czerwca odbyły się w białostockiej Katedrze św. Mikołaja Cudotwórcy uroczystości ku czci Przenajświętszej Bogurodzicy w czczonej w Jej Białostockiej Ikonie. Boskiej Liturgii w dniu święta przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Biskup Supraski Andrzej. Tego samego dnia wieczorem sprawowane było nabożeństwo dziękczynne połączone ze śpiewanym akatystem ku czci Bogurodzicy. Natomiast dzień wcześniej wieczorem, nabożeństwu Całonocnego czuwania przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański.

Po zakończonej Liturgii, odbyła się uroczysta procesja z Białostocką Ikoną Bogurodzicy wokół Katedry, podczas której wznoszone były modlitwy z prośbą o wstawiennictwo Matki Bożej za wszystkich mieszkańców Białegostoku.

Biskup Andrzej, w słowie skierowanych do wiernych zauważył, że Bogurodzica jest Matką wszystkich ludzi na świecie, różnią się jedynie jej wyobrażenia i sposób oddawania czci. Jak dodał Hierarcha, Białostocka Ikona Bogurodzicy w sposób duchowy łączy supraski monaster z białostocką Katedrą, bowiem jest kopią zaginionej w czasie bieżeństwa Supraskiej Hodegetrii. Na zakończenie Hierarcha pozdrowił duchownych oraz wiernych przybyłych na nabożeństwo z różnych białostockich parafii.

protodiakon Wiaczesław Perek

fotoreportaż Pawła Nasuty (kliknij tutaj)

historia Białostockiej Ikony Bogurodzicy