Logo
czwartek, 3 grudnia 2020
św. Grzegorza Dekapolity
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Zaśnięcie Przenajświętszej Bogurodzicy
Aktualności
28-08-2020

Zaśnięcie Przenajświętszej Bogurodzicy

28 sierpnia w dniu święta Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy swoje parafialne święto obchodziła białostocka parafia Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy na Starosielcach. Uroczystej Boskiej Liturgii w dniu święta przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański.

Arcybiskup Jakub w okolicznościowej homilii powiedział m.in.: w święcie Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy wspominany jej odejście z tego świata. Miało to miejsce wówczas kiedy pożegnała się z najbliższymi uczniami swojego Syna i odeszła z tego z świata jak odchodzi każdy z nas. Jednak jej odejście różniło się, bowiem była szczególnym człowiekiem. Była tą która „posłużyła” wielkiej tajemnicy wcielenia samego Boga rodząc Jezusa. Stała się Matką Tego, który był prawdziwym człowiekiem i prawdziwym Bogiem. Stała się Matką Boga nieprzypadkowo, gdyż jej życie było święte.

Kontynuując Hierarcha powiedział, że w Piśmie świętym nie znajdziemy nic o tym wydarzeniu. Wiedzę czerpiemy z relacji pierwszych Ojców Cerkwi. To właśnie od nich wiemy jak wyglądały ostatnie chwile Bogurodzicy na tym świecie. Jej śmierci towarzyszyły cudowne znaki. Kiedy na trzeci dzień apostoł Tomasz, który przybył później, chciał oddać cześć ciału Najświętszej Marii Panny, jej ciało nie zostało znalezione. Ojcowie Cerkwi to cudowne wydarzenie przyrównali do proroctw św. proroka Dawida mówiących „Powstań z martwych Panie i idź do miejsca odpoczynku Twojego, Ty wraz z arką Twoją”. Na tej podstawie Cerkiew wierzy, że Matka Boża po swojej śmierci została zabrana do Nieba. 

Na zakończenie Arcypasterz dodał, że święto Zaśnięcia jak każde inne święto poświęcone Bogurodzicy skupia w świątyniach ludzi, którzy chcą ja wychwalać jak wzór pokory i czystości. Modlimy się również, aby dzięki jej wstawiennictwu Bóg obdarzył nas Łaską, która będzie prowadzić nas do życia wiecznego.

protodiakon Wiaczesław Perek

fotoreportaż Jarosława Troca (kliknij tutaj)