Logo
wtorek, 1 grudnia 2020
św. męcz. Platona
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Nabożeństwo dziękczynne w intencji NSZZ "Solidarność"
Aktualności
29-08-2020

Nabożeństwo dziękczynne w intencji NSZZ "Solidarność"

29 sierpnia JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański odprawił w białostockiej Katedrze św. Mikołaja nabożeństwo dziękczynne. Podczas molebna wznoszone były modlitwy w intencji przewodniczącego Zarządu, członków Zarządu oraz wszystkich zrzeszonych w podlaskim NSZZ Solidarność. Uroczyste nabożeństwo w cerkwi sprawowane było w 40 tą rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. W Katedrze obecni byli: przewodniczący  Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” Józef Mozolewski, członkowie Zarządu oraz poczty sztandarowe związków zawodowych „Solidarność”.

Tego samego dnia odbyło się odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej wydarzenia sprzed czterech dekad. W uroczystościach pod gmachem Zarządu „Solidarności” przy ul. Suraskiej uczestniczył proboszcz białostockiej Katedry ks. mitrat Jan Fiedoruk.

Arcybiskup Jakub w słowie skierowanych do zebranych w świątyni powiedział m.in.: że większość z nas była świadkami tamtych lat. Wydarzenia sierpniowe dały swój efekt i doprowadziły do zmian. Nasz kraj zaczął się rozwijając zupełnie inaczej. Dziś modliliśmy się do Boga, dziękując mu za Jego opatrzność i otrzymane Łaski.

Przewodniczący podlaskiej „Solidarności” Józef Mozolewski podziękował Arcybiskupowi Jakubowi za wspólną modlitwę oraz słowa uznania i otuchy. Podziękowania skierował także do wszystkich prawosławnych członków Solidarności za ich odwagę cywilną w dążeniu do prawy i wolności.

protodiakon Wiaczesław Perek

fotoreportaż (kliknij tutaj)