Logo
wtorek, 20 października 2020
św. męcz. Sergiusza i Bakchusa
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Parafialne święto w Krynkach
Aktualności
21-09-2020

Parafialne święto w Krynkach

21 września w dniu święta Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański odprawił Boską Liturgię w cerkwi Narodzenia NMP w Krynkach. U bram świątyni przywitała Hierarchę miejscowa młodzież oraz delegacja władz samorządowych: wicestarosta powiatu sokólskiego Jerzy Białomyzy, burmistrz Krynek Jolanta Gudalewska, przewodniczący rady miejskiej Józef Stanisław Czarniecki oraz sekretarz gminy Jerzy Citko.    

Podczas Boskiej Liturgii Arcybiskup Jakub odznaczył za zasługi dla Cerkwi, proboszcza parafii w Jacznie ks. Piotra Hanczaruka przywilejem noszenia kamiławki. 

Hierarcha w wygłoszonej homilii mówił m.in.: o wielkości dzieła, które dokonało się w Przenajświętszej Bogurodzicy. Żeby zrozumieć miejsce Bogurodzicy w Cerkwi trzeba zacząć od planu Bożego na zbawienie człowieka. Żeby zrozumieć Jej wielkość, kim jest i jak jest dla nas ważna, trzeba zrozumieć jakiej tajemnicy służyła. Po upadku człowieka Bóg miał plan wobec niego, by ponownie wprowadzić człowieka do raju. Adam i Ewa zgrzeszyli i zostali wygnani z raju. Ich potomstwo, którym i my jesteśmy, żyje w świecie, w którym panuje grzech. A skutkiem grzechu jest śmierć i wszystkie życiowe trudności. Żeby wybawić człowieka i dać mu możliwość powrotu do życia rajskiego, wymagana była interwencja samego Boga, który jest miłością i przejawia miłosierdzie również wobec upadłego człowieka. 

Jak zaznaczył Arcypasterz, tak jak pięknie mówią teologowie, musiała być interwencja samego Boga, po to by w tym planie, w ekonomii Boskiego zbawienia, mogło się dokonać odnowienie naszej ludzkiej natury skażonej przez grzech. Musiał narodzić się sam Bóg i sam Bóg musiał stać się człowiekiem. Jezus Chrystus był Bogiem i człowiekiem. W osobie Jezusa Chrystusa zjednoczyła się Boskość był bowiem zrodzony odwiecznie, ale stał się też człowiekiem, bowiem urodził się z Marii - przyjął od Niej ludzką naturę. Ludzkość oczekiwała dość długo po upadku, na tą najświętszą dziewicę, która będzie godną stać się matką samego Boga. 

Na zakończenie Arcypasterz powiedział że Przenajświętsza Maria Panna obiecała, że będzie służyć w dziewictwie Bogu. Ta obietnica została spełniona, bowiem w niej spełniło się niemożliwe. Była matką i dziewicą, było macierzyństwo ale nie było małżeństwa. Tę tajemnicę właściwie dziś obchodzimy. Tak jak śpiewamy w troparionie - cała ludzkość się dziś raduje, bowiem znalazła się od nas - od ludzkości ta, która mogła stać się matką samego Boga. Podobnie śpiewamy na Boże Narodzenie - mówiąc, że niebo dało gwiazdy Synowi Bożemu, ziemia grotę, a my Marię Pannę. Ludzkość miała swój udział we wcieleniu samego Boga. Dziś radujemy się, że nasze życie nie kończy się tu na ziemi, ale że jest też życie wieczne i zmartwychwstanie. Mogło się to stać dzięki Przenajświętszej Bogurodzicy i Jej Synowi, który zjednoczył boskość z ludzkością. 

Po uroczystej procesji ze słowem do wiernych ponownie zwrócił się Arcybiskup Jakub, dziękując za obecność i modlitwę wszystkim zebranym, w szczególności przedstawicielom władz samorządowych i służb mundurowych. Hierarcha podziękował też chórowi za piękny śpiew oraz proboszczowi za przygotowanie święta.  

Zwierzchnikowi diecezji, za wizytę i duszpasterską opiekę, podziękowała z kolei burmistrz Krynek. Na zakończenie słowa podziękowania wyraził po raz pierwszy w roli proboszcza parafii ks. prot. Justyn Jaroszuk, dziękując wszystkim zgromadzonym za przybycie i wspólną modlitwę.     

Arcybiskup Jakub wyrażając wdzięczność za długoletnią służbę Cerkwi na stanowisku starosty cerkiewnego oraz działalność na rzecz parafii Narodzenia NMP w Krynkach wręczył Janowi Augustyńczukowi List pochwalny.  

Adam Matyszczyk

fotoreportaż autora (kliknij tutaj)