Logo
wtorek, 19 stycznia 2021
Chrzest Pański
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Pogrzeb śp. ks. mitrata Aleksandra Makala
Aktualności
03-12-2020

Pogrzeb śp. ks. mitrata Aleksandra Makala

We wtorek, 1 grudnia w wieku 93 lat odszedł do wieczności ks. mitrat Aleksander Makal, rezydent parafii w Supraślu i były proboszcz parafii w Wojnowie, Supraślu i Wasilkowie.

Wieczorem 2 grudnia w cerkwi św. Jana Teologa w Supraślu nad ciałem zmarłego kapłana odsłużono panichidę, którą odprawił wraz z licznie zgromadzonym duchowieństwem arcybiskup białostocki i gdański Jakub w asyście arcybiskupa bielskiego Grzegorza. Po nabożeństwie arcybiskup Jakub zwrócił się do zebranych ze słowem, w którym podkreślił, że ks. Aleksander zakończył jedynie ziemski etap swego życia. Jego Ekscelencja wspomniał także życiorys zmarłego kapłana zaznaczając, iż swoim życiem zasłużył na ciepłe wspomnienie. Przez cały dzień i kolejną noc przy trumnie ks. Aleksandra czuwała rodzina i duchowni, bracia monasteru i duchowieństwo Dekanatu Białostockiego, zanosząc modlitwy i czytając Ewangelię.

W mroźny poranek, 3 grudnia w cerkwi św. Jana Teologa została odprawiona św. Liturgia, którą celebrował biskup supraski Andrzej w asyście przybyłego duchowieństwa. Bezpośrednio po niej miał miejsce obrzęd pogrzebu kapłana. Następnie głos zabrał biskup Andrzej, który zwrócił uwagę na trudy niesione przez błogosławionej pamięci ks. Aleksandra w czasie jego posługi jako proboszcza supraskiej parafii. Hierarcha wspomniał także okres rezydentury zmarłego kapłana, kiedy mieszkający w Supraślu duchowny, pomimo zaawansowanego wieku wspomagał braci monasteru w codziennych i świątecznych nabożeństwach.

Na zakończenie uroczystości pogrzebowych odczytany został list Jego Eminencji Metropolity Warszawskiego i całej Polski Sawy, który studiował razem z ks. Aleksandrem Makalem w Prawosławnym Seminarium Duchownym. W ciepłych słowach zmarłego kapłana wspomniał także dziekan okręgu białostockiego, ks. mitrat Jerzy Boreczko.

Ciało zmarłego kapłana zostało przewiezione na cmentarz parafialny. Trumna z ciałem ks. Aleksandra, niesiona na barkach duchownych okrążyła cerkiew św. Jerzego Zwycięzcy, w której zaczynał posługę proboszcza parafii w Supraślu. Ciało zmarłego kapłana złożone zostało w grobie tuż obok towarzyszki życia, matuszki Ireny przy radosnym śpiewie sticher Paschy.

 

Michał Gołub

zdjęcia: Jarosław Charkiewicz, protodiakon Wiaczesław Perek