Logo
czwartek, 25 lutego 2021
św. Melecjusza abpa Antiochii
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Uroczystości pogrzebowe ś.p. ks. mitrata Jerzego Mackiewicza
Aktualności
08-01-2021

Uroczystości pogrzebowe ś.p. ks. mitrata Jerzego Mackiewicza

8 stycznia drugiego dnia święta Narodzenia Chrystusa, JE Najprzewielebniejszy Andrzej Biskup Supraski odprawił Boską Liturgię w cerkwi Wszystkich Świętych w Białymstoku. W liturgii uczestniczyli duchowni z diecezji białostocko – gdańskiej oraz warszawsko – bielskiej. Po Liturgii odbyło się nabożeństwo pogrzebowe zmarłego 6 stycznia śp. ks. Jerzego Mackiewicza. Po zakończonej modlitwie w cerkwi, trumna z ciałem zmarłego kapłana spoczęła na tamtejszym parafialnym cmentarzu.

Dzień wcześniej wieczorem, również w cerkwi Wszystkich Świętych, sprawowana była panichida. Nabożeństwu przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański.

Arcybiskup Jakub po zakończonej panichidzie powiedział m.in. że wcielenie Boga nastąpiło po to, żebyśmy mogli wrócić do utraconego raju. Bóg okazał swoje miłosierdzie i zesłał na ziemię swego Syna, gdyż ludzie byli w potrzebie. Dzięki temu, że Bóg stał się człowiekiem, to człowiek może stać się bogiem jeżeli będzie żył zgodnie z Jego przykazaniami. Misja Chrystusa rozpoczęła się w Betlejem i zakończyła się krzyżowa śmiercią oraz Zmartwychwstaniem. Daje nam to radość i nadzieję, że śmierci już nie ma, że rozłączenie duszy od ciała jest jedynie czasowe. Życie  wieczne otrzymuje ten kto idzie za Chrystusem. Ten kto wypełnia Ewangelie.

Kontunuując Arcybiskup powiedział, że dziś jesteśmy przy ciele naszego brata, jak wierzymy jego dusza przebywa obok nas. Stoimy przy trumnie z ciałem człowieka który w młodości postanowił poświęcić swoje życie Bogu i jego Cerkwi. Następnie Hierarcha przytoczył życiorys ś.p. ks. Jerzego oraz wspomniał ostatnie wspólnie sprawowane nabożeństwo, które miało miejsce w dniu święta św. Męczennic Zofii i jej córek.

Wspominając zmarłego kapłana Władyka Jakub powiedział, że był duchownym bardzo energicznym i wymagającym od innych, ale także od siebie. Był człowiekiem głębokiej wiary i bardzo oddanym Cerkwi.

protodiakon Wiaczesław Perek

fotoreportaż Andrzeja Mackiewicza (kliknij tutaj)