Logo
środa, 1 kwietnia 2020
św. męczenników Chryzanta i Darii
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»XX rocznica przeniesienia relikwii św. męcz. Gabriela z Grodna do Białegostoku
Aktualności
22-09-2012

XX rocznica przeniesienia relikwii św. męcz. Gabriela z Grodna do Białegostoku

22 września w białostockiej Katedrze pw. św. Mikołaja odbyły się uroczystości XX rocznicy przeniesienia z Grodna do Białegostoku relikwii św. męcz. Gabriela.  Nabożeństwu Całonocnego czuwania oraz Boskiej Liturgii przewodniczył JE Wielce Błogosławiony Metropolita Warszawski i całej Polski Sawa. W uroczystościach uczestniczyli także JE Najprzewielebniejsi: Metropolita Verii i Naus Pantelejmon, Arcybiskup Łódzki i Poznański Szymon, Arcybiskup Lubelski i Chełmski Abel, Arcybiskup Wileński i Litewski Innocenty, Arcybiskup Grodzieński i Wołkowyski Artemiusz, Arcybiskup Rio de Janeiro i Olinda Recife Chryzostom, Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub, oraz JE Najprzewielebniejsi Biskupi: Supraski Grzegorz, Bałtijskij Serafin, Brzeski i Kobryński Jan, Olinda Recife Ambroży, Siemiatycki Jerzy, Gorlicki Paisjusz oraz Bobrujski i Bychowski Serafin.

 Po zakończonej Boskiej Liturgii sprawowanej przez hierarchów Cerkwi odbyła się uroczysta procesja wokół Katedry, podczas której niesione były relikwie św. Męczennika Gabriela. Odczytany został także list powitalny od JE Najprzewielebniejszego Metropolity Mińskiego i Słuckiego Patriarszego Egzarchy całej Białorusi.

Przeniesienie relikwii św. Gabriela z Grodna do Białegostoku możliwe było dzięki staraniom ówczesnego Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego Sawy 22 września 1992 r. Relikwie na rękach duchowieństwa pokonały kilkadziesiąt kilometrów aby spocząć w białostockiej Katedrze. Przeniesieniu Relikwii patrona dzieci i młodzieży towarzyszyło około 100 tysięcy wiernych.  Od dwudziestu lat co wtorek w Katedrze odprawiane jest specjalne nabożeństwo – akatyst ku czci Świętego. 

Rocznica przeniesienia św. Relikwii była impulsem do powstania wyjątkowej galerii fotografii. Zdjęcia umieszczone na ogrodzeniu białostockiej Katedry przedstawiają uroczystości związane ze św. Gabrielem. Pomysłodawcą tej plenerowej wystawy był fundacja „Oikonomos”, natomiast autorami zdjęć wszyscy ci, którzy nadesłali swoje prace na adres fundacji. Wystawę oglądać będzie można przez najbliższy miesiąc.

Z okazji uroczystości Parafia Prawosławna pw. św. Mikołaja w Białymstoku, przy finansowym wsparciu urzędu miejskiego w Białymstoku wydała akatyst ku czci św. Gabriela połączony z jego żywotem. Akatyst zawiera w sobie trzy wersje językowe: tekst cerkiewno – słowiański, transliterację w języku polskim oraz tłumaczenie całości akatystu na język polski.

 

fotografie

 

 film 1

 film 2