Logo
wtorek, 25 września 2018
św. męcz. Autonoma
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Jubileusz ks. mitrata Mikołaja Ostapczuka
Aktualności
22-10-2012

Jubileusz ks. mitrata Mikołaja Ostapczuka

21 października w XX niedzielę po święcie Pięćdziesiątnicy, JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub odprawił Boską Liturgię w cerkwi pw. Narodzenia Bogurodzicy w Gródku. W nabożeństwie uczestniczyli JE Najprzewielebniejsi Biskupi Supraski Grzegorz oraz Kinieszemski i Palechski Hilarion (Patriarchat Moskiewski).

Po Liturgii odprawione zostało nabożeństwo dziękczynne – molebien w intencji proboszcza gródecekiej parafii ks. mitrata Mikołaja Ostapczuka, który w tym roku obchodzi jubileusz 40 – lecia święceń kapłańskich.

Ks. mitrat Mikołaj Ostapczuk urodził się 16 grudnia 1951 r. w Rakowiczach. Po ukończeniu Prawosławnego Seminarium Duchownego oraz Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie wstąpił w związek małżeński z Walentyną Troc. Święcenia diakońskie (29 maja 1972 r.) oraz kapłańskie (11 czerwca 1972 r. ) otrzymał z rąk JE Najprzewielebniejszego Biskupa Białostockiego i Gdańskiego Nikanora. Pierwszą parafią ks. Mikołaja była parafia pw. św. Marii Magdaleny w Elblągu. Następnie w latach 1982 – 83 był wiakriuszem parafii pw. św. Aleksandra w Sokółce. W 1983 r. mianowany został proboszczem parafii pw. Zaśnięcia Bogurodzicy w Zabłudowie. Od września 1990 r. jest proboszczem parafii pw. Narodzenia Bogurodzicy w Gródku.

Ks. Mikołaj jest kapelanem rolników oraz zastępcą dziekana okręgu gródeckiego. Od 1997 r. jest opiekunem Zarządu Centralnego BMP w Polsce. Jest także członkiem metropolitalnej Komisji opieki nad zabytkami.

Ks. Mikołaj był wielokrotnie nagradzany za prace dla dobra Cerkwi w tym: orderem św. Marii Magdaleny II stopnia oraz w 1999 r. prawem noszenia mitry.