Logo
niedziela, 16 grudnia 2018
św. pror. Sofoniusza
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Jubileusz szkoły św.św. Cyryla i Metedego w Białymstoku
Aktualności
01-12-2012

Jubileusz szkoły św.św. Cyryla i Metedego w Białymstoku

24 listopada pierwsza polska prawosławna szkoła podstawowa im. św.św. Cyryla i Metodego w Białymstoku świętowała 5–lecie swego istnienia. Jubileuszowe obchody zaszczycił swoją obecnością JE Najprzewielebniejszy Biskup Supraski Grzegorz w asyście duchowieństwa. Na uroczystości Przybyło także wielu znakomitych gości, w tym wiceprezydent miasta Białegostoku Adam Poliński, władze samorządowe i oświatowe, przedstawiciele konsulatów, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i przedszkoli, a także liczne grono przyjaciół szkoły. Salę, w której miała miejsce  uroczystość tłumnie wypełnili nauczyciele szkoły, uczniowie, ich rodzice i dziadkowie.

W pięknie udekorowanej ikonami sali Władyka Grzegorz w asyście kilkunastu duchownych odsłużył uroczysty molebien dziękczynny w intencji dalszego rozwoju szkoły. Modlitwy uświetnił chór złożony z rodziców i uczniów szkoły.

W wystąpieniach okolicznościowych zebrani goście podkreślali wielkie znaczenie tej placówki dla środowiska prawosławnego w Białymstoku. Społeczność szkoły odebrała wiele ciepłych życzeń kolejnych sukcesów i dalszego owocnego rozwoju.

Utworzenie pierwszej prawosławnej szkoły w Polsce było wielkim wyzwaniem dla organu prowadzącego, którym od początku jest Stowarzyszenie Bractwo Prawosławne św.św. Cyryla i Metodego. Było także wyzwaniem dla garstki rodziców, którzy 5 lat temu (1 września 2007 roku) posłali swoje dzieci do pierwszej klasy. Okazało się, że ich odwaga i determinacja, jaką się wykazali 5 lat temu przyniosła oczekiwane rezultaty. O tym, jak powstawała ta wyjątkowa szkoła, o ludziach, którzy ją tworzyli opowiedziała dyrektor Samorządowego Przedszkola nr 14 w Białymstoku, Lucja Niemirowicz, która przed laty również włożyła wiele wysiłku, aby ta szkoła powstała.

Gorąco oklaskiwana część artystyczna, przygotowana przez nauczycieli i uczniów szkoły dostarczyła wszystkim zebranym wiele radosnych wrażeń.

Na zakończenie uroczystości goście z zainteresowaniem obejrzeli wystawę pamiątkowych fotografii „5 lat Niepublicznej Szkoły Podstawowej św.św. Cyryla i Metodego w Białymstoku”.

Dyrekcja i organ prowadzący szkołę pragnie podziękować wszystkim gościom uczestniczącym w jubileuszu 5-lecia Niepublicznej Szkoły Podstawowej św.św. Cyryla i Metodego w Białymstoku za wsparcie i obecność w tak ważnym dla szkoły wydarzeniu.

 

Renata Ostapczuk