Logo
poniedziałek, 15 października 2018
św. męcz. Cypriana, Justyny i Teoktysta
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Wystawa fotografii Mariusza Wideryńskiego „Misterium prawosławia”
Aktualności
11-12-2012

Wystawa fotografii Mariusza Wideryńskiego „Misterium prawosławia”

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii Mariusza Wideryńskiego „Misterium prawosławia”. Wernisaż odbędzie się 17 grudnia o godz. 18:00 w Muzeum Podlaskim w Białymstoku z siedzibą w ratuszu. Wystawa uhonorowana została patronatem JE Najprzewielebniejszego Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego Jakuba, Prezydenta Białegostoku oraz rektora ASP w Warszawie.

Projekt na fotograficzną opowieść o duchowym obliczu Prawosławia jak sam przyznaje Mariusz Wideryński rodził się latami, z pewnością ten proces trwał kilka dziesięcioleci. Dojrzewał do niego powoli, konsekwentnie pogłębiał wiedzę, obserwując, czytając. Fotografował: ikony, architekturę, w końcu wiernych podczas nabożeństw i świąt, pewnie częściej oczami niż aparatem. Koncepcja nabierała realnego kształtu w miarę zdobywanego doświadczenia i informacji. Powoli wtapiał się w ten fascynujący świat. Jak pisze na swojej stronie internetowej: „Duch wschodu mocno tkwił we mnie od zawsze. Pierwsze, zauroczenie cerkiewnym chóralnym śpiewem narodziło się jeszcze we wczesnej młodości, kolejnym były świątynie z mistycznymi ikonami i niezwykłą aurą miejsc, światłem świec i wonnymi kadzidłami. W końcu spontanicznie celebrowane nabożeństwa, bardzo naturalne i przekonywujące”.

Mariusz Wideryński swój fotograficzny esej o prawosławiu realizuję od ponad dwóch lat. Dziś jego praca zbliża się do końca. Jak mówi autor wystawy: "W tym założeniu architektura, ikony, wyposażenie cerkwi jest drugo, a nawet trzeciorzędne. Istotą jest próba pokazania metafizycznego świata prawosławia, ekspresji emocjonalnej emanującej z twarzy i napięć towarzyszących wiernym podczas misterium sprawowanych liturgii i obrzędów. To bardzo trudne zadanie, niełatwo bowiem uchwycić głębię duchowości. Najtrudniejszym jednak jest wkraczanie z aparatem w bardzo intymne i osobiste obszary człowieka, sytuacje z którymi nie zawsze sam potrafię sobie poradzić."

 

Mariusz Wideryński - w 1976 r. obronił dyplom z geologii historycznej. Po studiach pracował jako fotograf Krajowej Agencji Wydawniczej. Od końca lat 80-tych jako fotograf współpracuje z wydawnictwami i agencjami w kraju i za granicą. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W czerwcu 2005 roku został wybrany na stanowisko prezesa ZG ZPAF, w 2008 wybrano go po raz kolejny. Wykładowca fotografii na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w Warszawskiej Szkole Filmowej. Był pomysłodawcą i kuratorem ponad 80 wystaw fotografii w Starej Galerii ZPAF. Inicjatorem i komisarzem wielkiej wystawy "Polska fotografia XX wieku" w salach Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie oraz Wilnie w 2007. Inicjatorem i komisarzem Warszawskiego Lata Fotografii 2007, 2008. Organizatorem i komisarzem cyklicznych międzynarodowych plenerów fotograficznych. Równolegle do twórczości fotograficznej uprawia grafikę użytkową. Projektuje plakaty, okładki książek, katalogi. Członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików Projektantów od 1983 do zakończenia działalności Stowarzyszenia. Od 1978 jest czynnym ratownikiem górskim GOPR i przewodnikiem beskidzkim.