Logo
niedziela, 16 grudnia 2018
św. pror. Sofoniusza
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Arcybiskup Jakub w Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku
Aktualności
22-01-2013

Arcybiskup Jakub w Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku

16 stycznia odbyła się noworoczna zabawa choinkowa dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku przy ul. Baranowickiej 203.

W tegorocznym świątecznym spotkaniu uczestniczył JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański. Wśród zaproszonych gości byli także: Marek Masalski – wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego i dyrektor ELEOS, Aleksander Sosna – zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku, Stefan Nikiciuk, Michał Karpowicz, Mikołaj Mironowicz – radni Miasta Białegostoku, Jarosław Werdoni – przewodniczący Forum Mniejszości Podlasia, Elżbieta Pszczoła – dyrektor ZS Nr 12 w Białymstoku, Barbara Roszkowska – dyrektor Szkoły Policealnej Nr 2 Pracowników Medycznych i Społecznych w Białymstoku oraz Iraida Kaskiewicz – emerytowana dyrektor DPS.

Wszystkich przybyłych gości, pracowników i pensjonariuszy DPS serdecznie powitali dyrektor Ewa Bonarska i ks. prot. Piotr Pietkiewicz. Tradycyjnie choinka rozpoczęła się od występu mieszkańców Domu działających w grupie teatralnej „Co nieco”. Przedstawili oni bardzo interesującą inscenizację na temat oczekiwania przez ludzi przybycia Króla.

Arcybiskup Jakub, po obejrzeniu sztuki wysoko ocenił poziom artystyczny i umiejętności aktorskie osób biorących w niej udział. W swoim słowie podkreślił, że zaprezentowane przedstawienie pobudzało widza do ważnej osobistej refleksji nad sensem i wartościami w życiu. Ekscelencja wyraził radość z kolejnego wspólnego spotkania z mieszkańcami i pracownikami DPS, życząc wszystkim Bożego błogosławieństwa w kolejnym roku oraz umocnienia zdrowia i sił duchowych.

Imprezę choinkową poprowadził tradycyjnie już Zespół Muzyczny „Koszyki”. Zespół powstał w 1988 roku. Tworzą go trzy osoby: Andrzej Żamojda, Mirosław Aleksiejczuk, Wiesław Gołąbek. W okresie swego 25-letniego istnienia, zapewniał oprawę muzyczną: wielu wesel, balów, festynów. Występował także na różnych festiwalach w kraju i zagranicą, prezentując kulturę muzyczną mniejszości narodowych zamieszkujących Podlasie. Ważnym priorytetem zespołu zawsze były występy charytatywne. Cykliczną imprezą tego typu, w której zespół uczestniczy od 25 lat, jest zabawa choinkowa dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku przy ul Baranowickiej. Tegoroczna jubileuszowa choinka była okazją do uhonorowania Zespołu pamiątkowym grawertonem z dedykacją od Prezydenta Miasta Białegostoku. W dowód uznania zasług za kształtowanie kultury muzycznej regionu, wręczenia nagrody dokonał zastępca prezydenta Aleksander Sosna.

Po części oficjalnej rozpoczęła się wesoła zabawa taneczna, w której wraz mieszkańcami bawił się Mikołaj i wolontariusze z Bractwa Młodzieży Prawosławnej przy parafii św. Eliasza i św. Pantelejmona w Białymstoku. W tym czasie zaproszeni goście wraz z Panią Dyrektor zwiedzili kaplicę oraz oddziały mieszkalne Domu, zapoznając się z warunkami socjalnymi i rehabilitacji pensjonariuszy.

Dzięki pomocy życzliwych ludzi i firm, które okazały wsparcie finansowe, uczestnikom choinki przygotowany został słodki poczęstunek: ciastka, owoce, słodycze i napoje.

Za okazane zrozumienie i dobroć wszystkim serdecznie dziękuję.

 

ks. prot. Piotr Pietkiewicz