Logo
niedziela, 25 sierpnia 2019
św. męcz. Focjusza i Anikity
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Zmarł ks. mitrat Włodzimierz Doroszkiewicz
Aktualności
28-08-2013

Zmarł ks. mitrat Włodzimierz Doroszkiewicz

23 sierpnia w wieku 93 lat zmarł ks. mitrat Włodzimierz Doroszkiewicza. 26 sierpnia Boskiej Liturgii oraz obrzędowi pogrzebu zmarłego kapłana w Katedrze pw. św. Mikołaja w Białymstoku, przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Biskup Supraski Grzegorz. Dzień wcześniej wieczorem również w Katedrze, JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub odprawił nabożeństwo żałobne – panichidę.

Ks. Mitrat Włodzimierz Doroszkiewicz urodził się 27 sierpnia 1922 r. we wsi Cisy w rodzinie Bazylego I Olgi Doroszkiewicz.  4 marca 1943 r. przyjął z rąk JE Najprzewielebniejszego Arcybiskupa Grodzieńskiego i Nowogródzkiego Benedykta święcenia diakońskie. Pierwszą parafią młodego diakona była parafia pw. św. Mikołaja w Michałowie. Po zakończeniu II wojny światowej i zmianie granic politycznych ks. Włodzimierz znalazł się w nowoutworzonej diecezji białostocko – bielskiej PAKP. 2 lipca 1946 z rąk JE Najprzewielebniejszego Arcybiskupa Białostockiego i Bielskiego Tymoteusza otrzymał święcenia kapłańskie.

Ks. Włodzimierz od razu po święceniach otrzymał nominacje na wikariusza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Nowej Woli, a następnie jej proboszcza. W latach 1952 – 54 był proboszczem w parafii pw. św. Mikołaja w Michałowie, a w latach 1954 – 1960 w parafii pw. św. Kosmy i Damiana w Rybołach. Następnie ks. Włodzimierz oddelegowany został do parafii pw. Narodzenia Bogurodzicy w Gródku gdzie służył przez następne dwadzieścia lat. W latach 1979 – 1983 był proboszczem parafii pw. św. Aleksandra Newskiego w Sokółce oraz dziekanem okręgu sokólskiego. Po przejściu w skład kleru diecezji warszawsko – bielskiej był przez dwa lata proboszczem parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Siemiatyczach.

Po śmierci matuszki Heleny ks. Włodzimierz wyjechał do Stanów Zjednoczonych gdzie przyjęty został w skład kleru Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej za Granicą. Tam też został mianowany proboszczem, parafii pw. Ikony Bogurodzicy „Wszystkich Strapionych Rodość ” w Filadelfii, a w 1987 r. aż do przejścia na emeryturę niósł posługę proboszcza w parafii pw. św. Andrzeja w Sankt – Petersburgu w stanie Floryda.

Ks. Włodzimierz ukończył Prawosławne Seminarium Duchowne oraz Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie. W 1992 r. został nagrodzony za zasługi dla Cerkwi prawem noszenia mitry.