Logo
czwartek, 21 lutego 2019
św. męcz. Teodora Stratelatesa
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Jubileusz młodzieżowego chóru Katedry pw. św. Mikołaja w Białymstoku (video)
Aktualności
26-11-2013

Jubileusz młodzieżowego chóru Katedry pw. św. Mikołaja w Białymstoku (video)

24 listopada JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Białostocki I Gdański Jakub odprawił nabożeństwo dziękczynne – molebień, w białostockiej Katedrze pw. św. Mikołaja. Nabożeństwo sprawowane było z okazji 30 – lecia młodzieżowego chóru Katedry pw. św. Mikołaja w Białymstoku.

Władyka Jakub serdecznie podziękował dyrygentce chóru Joannie Jurczuk oraz wszystkim chórzystom za upiększanie swoim głosem cerkiewnych nabożeństw i uroczystości. Odczytany został także list gratulacyjny od JE Wielce Błogosławionego Metropolity Warszawskiego i całej Polski Sawy. Ponadto słowa podziękowania jak i gratulacji z powodu jubileuszu chóru wystosował prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz Zarząd Województwa Podlaskiego.

Bezpośrednio po dziękczynnym nabożeństwie chór wystąpił z koncertem muzyki cerkiewnej. Oryginalnym zakończeniem koncertu był wspólny występ obecnych i byłych chórzystów chóru młodzieżowego.

Młodzieżowy chór Katedry pw. św. Mikołaja w Białymstoku powstał z błogosławieństwa ówczesnego Biskupa Białostockiego i Gdańskiego Sawy w 1982 r. Jego pierwszym dyrygentem i założycielem był ks. protodiakon Bazyli Dubec. W latach 1988 – 2007 z zespołem pracował ks. protodiakon Aleksander Łysynkiewicz. Obecnie dyrygetnką chóru jest Joanna Jurczuk. Chór tworzą uczniowie szkół średnich, studenci oraz młodzież pracująca. Głównym celem chóru jest śpiew podczas nabożeństw, jednak często występuje poza murami świątyni biorąc udział w: Prawosławnych Wieczorach Kolęd w Operze i Filharmonii Białostockiej, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce, którego chór jest wielokrotnym laureatem w kategorii chórów parafialnych miejskich, Białostockich Dniach Muzyki Cerkiewnej, a także w Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu. Chór kilkakrotnie dokonywał nagrań dla Telewizji Białystok oraz Radio Białystok. Ponadto występował w wielu miastach Polski jak: Warszawa, Rzeszów, Łódź, Lublin, Toruń, Tarnogród, Chełm, Biłgoraj czy Bielsk Podlaski, ale także za granicami kraju jak np. w Finladnii, Grecji i na Białorusi.

 

fotoreportaż

name="allowFullScreen" value="true">