Logo
poniedziałek, 17 lutego 2020
św. mnicha męcz. Antoniego Supraskiego
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Nowy numer „Wiadomości Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej”
Aktualności
13-01-2014

Nowy numer „Wiadomości Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej”

 

Nowy numer „Wiadomości Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej”

 

Ukazał się nowy numer „Wiadomości Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej” (4 (77) 2013), a w nim między innymi:

 

Orędzie Bożonarodzeniowe Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego

Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego

do Czcigodnego Duchowieństwa, Miłujących Boga Braci i Sióstr

Zakonnych, i Wszystkich Wiernych Diecezji Białostocko Gdańskiej (strona 3)

 

mgr Adam Magruk: Gwiazda betlejemska (strona 4)

 

Chcąc przyjrzeć się z bliska betlejemskiemu zjawisku, należałoby zaznaczyć, że na przestrzeni historii wielu podjęło próbę rozwiązania tej wielkiej tajemnicy.

Niejednokrotnie pojawiało się przypuszczenie, że chodzi o tak zwaną Kometę Halleya, chociaż znaczna większość historyków jest nastawiona do tego sceptycznie. Pojawienie się Komety Halleya w 12 r. przed Chrystusem uznawane jest za zbyt odległe w czasie, by mogło być traktowane jako zwiastun dla Mędrców ze Wschodu. Idea komety pojawiła się w publikacjach znanego astronoma A. Stenzela, któremu wtórują między innymi uczeni A. S. Richardson oraz K. Humphries.

 

Metropolita surożski Antoni Bloom: Post i Święta Komunia (strona 9)

 

Następuje czas postu i skupienia, które przywiedzie nas i postawi twarzą w twarz przed Bogiem, który przyszedł w ciele dla naszego zbawienia. Wprawdzie jego przyjście to także sąd, gdyż nierealnym jest spotkać Boga nie stanąwszy przed sądem. Ale czy w nas znajdzie się coś wspólnego, co pozwoli być spokrewnionym z Synem Bożym, Który z ofiarnej ukrzyżowanej miłości oddaje Siebie w nasze ręce? Czy też przyjdzie nam stanąć przed Nim i powiedzieć: otrzymałem Twoje dary, lecz nie przyniosłem ich owoców – czy nie tak, jak człowiek z przypowieści, który otrzymał talent i schował go, zakopawszy w ziemi?

 

Abp dr Jakub (Kostiuczuk): Kilka istotnych kwestii dotyczących

ekumenizmu (strona 10)

 

Te słowa Chrystusa są jednak nieco odmiennie interpretowane przez rożne Kościoły. Kościół prawosławny słowa o pasterzu odnosi do samego Chrystusa. Owce to ci którzy słuchają i idą za Chrystusem, stąd „inne owce, które nie są z tej owczarni” rozumiane są, w odróżnieniu od Żydów, do których kierował słowa Chrystus, jako wierni z pogan, którzy dzięki misyjnej działalności apostołów będą należeć do Kościoła Chrystusowego.

Tak słowa te interpretowane są u wszystkich starożytnych Ojców Kościoła – tak to wykłada chociażby św. Jan Chryzostom.

 

ks. Paweł Szwed: Z historii Liturgii ap. Jakuba (strona 16)

 

Pierwsi chrześcijanie sprawowali sakrament Eucharystii w Jerozolimie, a następnie wszędzie, gdzie tylko powstawały wspólnoty chrześcijańskie. Każdy Kościół lokalny miał swoją liturgię, która różniła się w szczegółach. Zachowywały one jednak nienaruszone słowa Chrystusa, wypowiedziane na Ostatniej Wieczerzy, przy ustanowieniu sakramentu Eucharystii.

Wieczerza Jezusa Chrystusa legła u podstaw Nowego Przymierza jak i obrzędów liturgicznych. Ewangelia przekazuje nam bardzo mało danych co do sposobu celebrowania Eucharystii.

 

Katarzyna Aleksiejuk: Święto św. męcz. archimandryty

Grzegorza Peradze (strona 21)

 

ks.Wiaczesław Perek: Z życia diecezji (strona 23)