Logo
niedziela, 25 sierpnia 2019
św. męcz. Focjusza i Anikity
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Digitalizacja i konserwacja ksiąg z lat 1865-1902 z prawosławnej parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku
Aktualności
15-12-2014

Digitalizacja i konserwacja ksiąg z lat 1865-1902 z prawosławnej parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku

12 grudnia w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku odbyło się spotkanie podsumowujące efekty projektu „Digitalizacja i konserwacja ksiąg z lat 1865-1902 z prawosławnej parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku”. 

Projekt został zrealizowany przez Uniwersytet w Białymstoku i Bibliotekę Uniwersytecką im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku oraz Prawosławną Diecezję Białostocko-Gdańską i Fundację "OIKONOMOS". Na jego realizację uzyskano dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz od Marszałka Województwa Podlaskiego. 

Głównym celem zadania było poddanie wstępnej konserwacji siedmiu ksiąg protokołów przedślubnych z lat 1865-1902 oraz przeprowadzenie ich digitalizacji w celu udostępnienia w Internecie. Księgi wybrane do konserwacji i digitalizacji są jedynymi z zachowanymi do dziś księgami o charakterze metrykalnym, powstałymi w ramach funkcjonowania parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku przed 1915 r. Oprócz nich parafia nie posiada dziś żadnych podstawowych ksiąg metrykalnych, takich jak księgi ochrzczonych, poślubionych i zmarłych z XIX i początków XX w. Zostały one najprawdopodobniej wywiezione w sierpniu 1915 r., podczas wielkiej ewakuacji miasta przeprowadzonej przez władze rosyjskie przed zbliżającymi się do Białegostoku wojskami niemieckimi. 

Pierwszym etapem projektu była trwająca blisko pół roku konserwacja. Polegała ona przede wszystkim na wymianie lub naprawie oryginalnych okładek ksiąg, dokładnym oczyszczeniu mechanicznym i ręcznym wszystkich kart, których w siedmiu księgach było łącznie 1400, poprawie bloków ksiąg, naprawie i podklejeniu naddartych kart lub popękanych pieczęci. 

Konserwacja była wstępem do procesu digitalizacji. Został on przygotowany i przeprowadzony w Pracowni Digitalizacji Zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku. W tym celu w ramach projektu zakupiono nowy aparat fotograficzny z zestawem obiektywów, komputer do obróbki plików graficznych oraz dodatkowe wyposażenie stołu reprograficznego. 

Wyniki całego projektu w postaci zakonserwowanych i zdigitalizowanych ksiąg protokołów ślubnych parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku zostały udostępnione na platformie Podlaskiej Biblioteki Cyfrowej.

 

Wiesław WróbelBiblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku

link do Podlaskiej Biblioteki Cyfrowej (kliknij tutaj)