Logo
poniedziałek, 27 maja 2019
św. męcz. Izydora
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Jubileusz ks. mitrata Eugeniusza Konachowicza
Aktualności
22-02-2016

Jubileusz ks. mitrata Eugeniusza Konachowicza

21 lutego w Niedzielę o celniku i faryzeuszu, JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub odprawił Boską Liturgię w cerkwi pw. Św. Ducha w Białymstoku. Podczas nabożeństwa wznoszone były szczególne modlitwy w intencji ks. mitrata Eugeniusza Konachowicza, który dzień wcześniej obchodził swoje 90 – te urodziny. W Liturgii uczestniczyło duchowieństwo parafii oraz syn i wnuk jubilata.


Arcybiskup Jakub w okolicznościowym słowie przytoczył fragment Księgi psalmów w której powiedziane jest że, "czas naszego życia trwa siedemdziesiąt lat, a gdy siły sprzyjają – osiemdziesiąt lat"(Ps 89), a ks. Eugeniusz mając ukończone dziewiećdziesiąt lat nadal jest w stanie uczestniczyć czynnie w nabożeństwach. Listowne życzenia zdrowia i Bożego błogosławieństwa pod adresem jubilata wystosował także JE Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski. W uznaniu za zasługi dla Cerkwi Władyka Jakub w imieniu św. Soboru Biskupów PAKP odznaczył ks. Eugeniusza orderem św. Marii Magdaleny II stopnia.


Ksiądz mitrat Eugeniusz Konachowicz urodził się 20 lutego 1926 r. w Kleszczelach. Po ukończeniu technikum rolniczego rozpoczął naukę w Prawosławnych Seminarium Duchownym w Warszawie. 1 czerwca 1951 r. mianowany został psalmistą w parafii pw. Zaśnięcia Bogurodzicy w Kleszczelach. 15 marca 1970 r. przyjął z rąk JE Najprzewielebniejszego Biskupa Białostockiego i Gdańskiego Nikanora święcenia diakońskie, a tydzień później kapłańskie. Pierwszą parafią ks. Eugeniusza była parafia pw. św. Jerzego w Jurowlanach gdzie proboszczem był przez niespełna 2 lata. Od 3 grudnia 1971 r. przez 33 lata był proboszczem parafii pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Jałówce. Przez wiele lat był także kapelanem w Domu Spokojnej Starości w Jałówce.


19 lipca 2004 r. ze względu na stan zdrowia ks. Eugeniusz na własną prośbę poprosił o zwolnienie z obowiązków proboszcza i wraz swoją matuszką przeprowadził się do Białegostoku. Przez ostatnie lata w miarę swoich sił uczestniczył w nabożeństwach w parafii pw. Św. Ducha w Białymstoku.


Ks. mitrat Eugeniusz Konachowicz był wielokrotnie nagradzany za zasługi dla Cerkwi w tym ostatnio w 1999 r. prawem noszenia mitry. Ponadto odznaczony został przez władze państwowe srebrną odznaką "Zasłużony Białostocczyźnie".


diakon Wiaczesław Perek


fotoreportaż (kliknij tutaj)