Logo
sobota, 15 grudnia 2018
św. pror. Abbakuma
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Uroczystości pogrzebowe śp. Arcybiskupa Jeremiasza
Aktualności
19-04-2017

Uroczystości pogrzebowe śp. Arcybiskupa Jeremiasza

W noc z paschalnej niedzieli 16 kwietnia na poniedziałek zasnął w Panu wielki hierarcha naszej Cerkwi: teolog, wykładowca, przyjaciel młodzieży – JE Najprzewielebniejszy Jeremiasz Arcybiskup Wrocławsko – Szczeciński. Jak stwierdził w swym adresie do uczestników uroczystości pogrzebowych Prezydent RP Andrzej Duda, w Jego osobie utraciliśmy człowieka wielkiego ducha, wielce zasłużonego dla Kościoła, Ojczyzny i kultury. Nic więc dziwnego, że w środę 19 kwietnia pożegnać się z Ekscelencją do cerkwi Św. Jana Klimaka na warszawskiej Woli przybyły tłumy, których świątynia nie była w stanie pomieścić. Przewodzili im hierarchowie naszego Kościoła. Boskiej Liturgii celebrowanej o godz. 9,00 przewodniczył JE Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski. Towarzyszyli Mu JE Najprzewielebniejsi: Abel Arcybiskup Lubelsko – Chełmski, Jakub Arcybiskup Białostocko – Gdański, Jerzy Biskup Siemiatycki, Ordynariusz Wojska Polskiego, Paisjusz Biskup Przemysko – Gorlicki, Grzegorz Biskup Supraski oraz ponad 70 prawosławnych duchownych z całej Polski i spoza jej granic.

Nie zabrakło biskupów i duchowieństwa z innych Kościołów chrześcijańskich. Polska Rada Ekumeniczna, której śp. Ekscelencja Jeremiasz przewodził przez trzy kadencje, reprezentowana była przez Prezesa Bp. Jerzego Samca, Zwierzchnika Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego ) oraz biskupów – zwierzchników: Bp. Wiktora Wysoczańskiego (Kościół Polskokatolicki) Bp. Marka Marię Babi (Kościół Starokatolicki Mariawitów) Bp. Marka Izdebskiego (Kościół Ewangelicko – Reformowany)

Liczną była reprezentacja Kościoła rzymskokatolickiego. Obok Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza (przewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną oraz Rady ds. Ekumenizmu), który złożył serdeczne słowa współczucia, obecni byli Bp Michał Janocha (biskup pomocniczy warszawski) i Bp Grzegorz Ryś (biskup pomocniczy krakowski) wraz z duchowieństwem, siostrami zakonnymi i wiernymi.

Najliczniejszą była reprezentacja Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, której śp. Arcybiskup Jeremiasz był rektorem kilku kadencji i długoletnim wykładowcą.  Na jej czele stał Jego Magnificencja ks. Rektor prof. Bogusław Milerski, który w ciepłych słowach wspominał Ekscelencję, który do ostatnich dni starał się spotykać z młodzieżą na wykładach, przekazując jej swą ogromną wiedzę i życiowe doświadczenie. Rektorowi towarzyszyli Prorektor, Dziekani, Prodziekani, wykładowcy, pracownicy administracji i studenci Akademii.

W tłumie żegnających można było dostrzec przedstawicieli władz samorządowych z Wrocławia (Wiceprezydent p. Magdalena Piasecka), Szczecina i innych miast. Nie zabrakło też wieloletnich Przyjaciół Ekscelencji, wśród których zauważyć można było m.in. redaktora Jan Turnaua.

Przy grobie czuwała też Rodzina Ekscelencji – rodzeństwo, dzieci chrzestne.

Sylwetkę zmarłego przypomnieli zgromadzonym Arcybiskup Abel w kazaniu i Metropolita Sawa w słowie przed odpiewanijem (egzekwią). Pożegnanie celebrowano według rytu paschalnego, stąd więc mimo okoliczności miało ono radosny charakter. Śpiewy liturgiczne, na przemian z duchowieństwem, wykonywał chór męski prowadzony przez prof. Włodzimierza Wołosiuka. Powtarzające się wezwanie: „Chrystus Zmartwychwstał!” przypominało, że wraz ze Zbawicielem powstają do życia ci, którzy tu na ziemi „umieli żyć”. W tradycji paschalnej odejście na Paschę jest znakiem Bożego błogosławieństwa. Czy Arcybiskup Jeremiasz na nie zasłużył? Świadczą o tym owoce Jego życia. O tym wspominał Bp Grzegorz w swym słowie, gdy ziemi powierzano doczesne szczątki śp. Abp. Jeremiasza. Ciało wrocławskiego hierarchy złożono niedaleko ołtarza świątyni od wschodniej strony. Przy biciu radosnych dzwonów, na swych ramionach, przynieśli tu Ekscelencję ci, którzy byli z Nim na co dzień – duchowni Diecezji Wrocławsko – Szczecińskiej. Spoczął obok śp.śp. bp. Sawy (Sowietowa) i bp. Mateusza (Siemaszko), którzy w 2012 r. powrócili z Londynu do ziemi, której służyli w latach trzydziestych minionego stulecia.

Wiecznaja Tiebe Pamjat’, Drogi Władyko! Chrystos Woskresie!

ks. prot. Doroteusz Sawicki

fotoreportaż Jarosława Charkiewicza i Marty Łukszy (kliknij tutaj)