Logo
sobota, 15 grudnia 2018
św. pror. Abbakuma
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Ku czci Świętego Męczennika Młodzieńca Gabriela w Zwierkach
Aktualności
05-05-2017

Ku czci Świętego Męczennika Młodzieńca Gabriela w Zwierkach

2 i 3 maja, w Żeńskim Monasterze Narodzenia Bogurodzicy w Zwierkach odbyły się uroczystości poświęcone Świętemu Męczennikowi Gabrielowi Zabłudowskiemu. Całonocnemu czuwaniu oraz Boskiej Liturgii odprawionej w głównej monasterskiej świątyni pw. św. męcz. Gabriela przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub. W nabożeństwach uczestniczył także JE Najprzewielebniejszy Biskup Supraski Grzegorz.

Na uroczystości jak co roku przybyły piesze pielgrzymki z okolicznych miejscowości w tym największa pielgrzymka z Białegostoku. Wśród pątników którzy przybyli autokarami, grupą szczególną była z Białorusi.

Po raz kolejny gościem monasterskich uroczystości był archimandryta Beniamin, namiestnik monasteru Zaśnięcia Bogurodzicy z Kuliwiec k/Czerniowców na Ukrainie. Archimandrycie towarzyszył monasterski chór, który czynnie uczestniczył podczas arcybiskupich nabożeństw.

Stało się już tradycją, iż Relikwie św. Męczennika Gabriela, które do tej pory przywożone były z białostockiej Katedry pw. św. Mikołaja na czas święta, pozostają w monasterskiej cerkwi aż do jesieni. 21 września w przededniu święta Przeniesienia relikwii św. Gabriela z Grodna do Białegostoku, relikwiarz z ciałem Świętego trafi ponownie do Białegostoku.

protodiakon Wiaczesław Perek

fotoreportaż autora i Pawła Nasuty (kliknij tutaj)

wideoreportaż (kliknij tutaj)